Genel

Genel

Yerli araba motoru mu arama motoru mu?

arama-motoru

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, geçtiğimiz gün; Türkiye’de otomotiv sektörünün ciddi bir altyapısı bulunduğunu belirterek, aşağıdaki sözleri söyledi;

Kamunun öncülüğünde Türkiye’ye ait olacak güçlü bir otomotiv markası oluşturacağız. 2020’den önce Türkiye ve dünya yollarında bir yerli otomobil markasını görmek için çalışılıyor.

Türkiye, 19.yüzyıldan bu yana önemini artırarak devam ettiren yerli araba motoru mu üretmeli? Yoksa 21. yüzyılda internetin, gelişen teknoloji ve mobilite ile yaygınlaşması sonucunda artan arama motoru ihtiyacını karşılamak üzere yerli arama motoru mu üretmeli?

Devamını Oku
Genel

Dijitalleşme ama nasıl?

dijitallesme-2017

Teknolojinin hızlı gelişimi ve internetin yaygınlaşmasıyla birlikte tüketim alışkanlıkları da değişti. Artık müşteriye ulaşmak için internet bir numaralı kanal! Peki işinizi internet’e nasıl taşıyacaksınız?

İşinizi internet’e taşımadan önce, internetin size sağlayacağı yararlardan bahsedeyim.

  • Yeni müşterilere ulaşabilirsiniz
  • Ürün ve hizmetlerinizi web siteniz veya mobil uygulamanız üzerinden satabilirsiniz.
  • Potansiyel müşterilerinize doğrudan hedefli reklamlar sunabilirsiniz.
  • Müşterilerinizin coğrafi ve demografik bilgilerini görebilir, sitenizde ve uygulamanızda neler yaptıklarını analiz edebilirsiniz.

Eğer bunlar sizi cezbettiyse başlayalım 🙂

Devamını Oku
Genel

Programatik: Geleceğin dijital medya satın alma teknolojisi

programatik

Nereden çıktı bu programatik? Dijital medya planlama ve satın alma ajanslarının sonu mu geliyor?

Markaların, dönüşüm hedeflerini gerçekleştirebilmeleri için, doğru yerde, doğru hedef kitleye, en uygun maliyetlerle ulaşması gerekir. Bunun için birçok firma dışarıdan hizmet alarak, dijital medya planlama ve satın alma ajanslarının envanterinde reklamlarının yayınlanmasını sağlayabiliyor. Ancak firmalar son yıllarda programatik reklam teknolojisinin gelişmesi ve satın alma maliyetlerinin düşmesiyle maksimum fayda sağladıkları programatik satın almaya odaklanıyorlar.

Programatik satın alma nedir?

Programatik, reklamverene demografik, coğrafi ve davranışal hedefleme seçenekleri sunan, milisaniyeler içinde her bir reklam yerleşimi için gerçek zamanlı teklif verilmesine olanak sağlayan, bu sayede reklam yayıncısı için de envanterin değerini koruyan hedeflenebilir ve ölçümlenebilir bir dijital reklam teknolojisidir.

Devamını Oku
Genel

Geleneksel ve dijital reklam mecraları

Reklam dediğimde aklınıza gelen ilk üç mecra, gazete, radyo, televizyon..

değil mi?

Aslında reklamlar milattan önce 3000’li yıllardan bu yana hayatımızda var. Sümerlilerin yazıyı bulmasından önce çığırtkanlar aracılığıyla yapılan reklamlar, daha sonraları fiyat tabelalarının kullanılmasıyla hayatımıza girmişti. Her ne kadar parayı Lidyalıların bulduğu iddia edilse de, Sümerlilerin para kullanıldığı bilinmektedir.

20. yüzyılın en iyi reklam mecraları gazete, radyo ve televizyondu fakat 21.yy’da işler biraz daha değişti. Internet’in keşfi ve teknolojinin hızlı gelişimiyle cebimize girecek kadar küçülen bilgisayarlar yeni bir dünyanın kapısını araladı.

Dijital reklam dünyası

Devamını Oku
Genel

Geleneksel medya ve dijitalleşme üzerine..

xyz kusak

Hayatımızın her anında dijital ve dijitalleşme kavramlarıyla karşılaşıyoruz. Öyle ki artık araba alırken bile analog yerine dijital klima önceliklerimiz arasında yer alıyor. Peki matbaanın icadıyla başlayan, radyo ve televizyon ile süregelen geleneksek medya nasıl dijitalleşir?

Dijitalleşme kavramını, şirketlerin büyümeleri, yeni iş modelleri oluşturabilmeleri ve karlılıklarını artırabilmeleri için dijital medya stratejilerini en iyi şekilde kullanmaları şeklinde açıklayabiliriz.

Geleneksel medyadan yeni medyaya geçiş hiç kolay olmadı, olmayacak.. Fakat artık zaman daralıyor ve dijitalleşme sürecini iyi yönetemeyen, dijitalleşemeyen kurumlar kısıtlı geleneksel medyaları ile birlikte unutulmaya yüz tutacak gibi görünüyor..

Devamını Oku
1 2 3 5