SEO

Google Arama Nasıl Çalışır?

google-arama

google-arama

Dünyanın en büyük arama motoru Google, günde milyonlarca kez  yapılan arama sorgularına cevap veriyor. Arama sorgularına saniyeden bile kısa bir zaman diliminde sonuç döndüren google bunu nasıl yapıyor? 

Google‘ı diğer arama motorlarından farklı kılan en iyisi olmasıdır. En iyi olmasının sebebi ise internetteki trilyonlarca web sitesi arasından insanların aradığına en yakın sonuçları göstermesidir. Bizim arama motoru kullanmamızdaki amaçta budur zaten. Şimdi Google’ın bunu nasıl yaptığına bakalım..

Google Dizini

Google öncelikle internetteki trilyonlarca web sayfasını tarayıp dizine ekler, bu sizin yapacağınız aramanın temelini – ham madde – oluşturur.  Google dizine ekleme işlemini yaparken önce bir web sayfasını tarar, sonra bu web sayfasının bağlantı verdiği diğer sayfaları, sonra o web sayfalarının bağlantı verdiği sayfaları derken bu şekilde internette yüz binlerce sunucu üzerinde çalışan milyarlarca web sayfası dizine eklenir. Google’ın 100.000.000 Gigabaytın üzerinde bir dizin datası bulunmaktadır.

Arama Sorguları

Google’da bir arama yaptığınızda, aramanızla ilgili en iyi sonucu vermek için google dizinde arama ifadenizin geçtiği sayfaları bulur. Bu sayfalar elbette tek seferde listelenemeyecek kadar çoktur ve kullanıcıya gösterilirken bir sıralamaya tabi tutulur. Bu sıralamaya google sıralaması deriz. Google, arama terimi ile ilgili sonuçları göstermeden önce 200’den fazla kritere göre web sayfalarını sıraya koyar, bu kriterler arasında aranan terimin sitede ne sıklıkta kullanıldığı, başlıkta mı yoksa içerikte mi olduğu, url’de geçip geçmediği ve bağlantı aldığı sitelerin güvenilir olup olmadığı gibi kriterler vardır.

Google Algoritmaları

Algoritmalar yaptığınız arama sonucunda size tam olarak istediğiniz sonucu vermek için sinyaller toplayan programlardır. Bu sinyaller, web sitelerindeki terimler, içeriğin güncelliği, bölgeniz ve PageRank gibi öğeleri içerir. Google çok karmaşık algoritmalar kullanarak, arama sonuçlarının manipüle edilmesini engellemeye çalışmaktadır. Çünkü bulmak istediğiniz binlerce web sitesi değil, sorunuzun yanıtıdır.

Google’ın Arama Serüveni ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için google arama kalitesi ekibinden Matt Cutts’ın aşağıdaki sunumunu izleyebilirsiniz. Ayrıca yazının sonunda bulunan infografiği de inceleyebilirsiniz.

İndir (PDF, 562KB)

Bir önceki yazımız olan İçerik Pazarlamasının 10 püf noktası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sedat Deniz

2008 yılında yerel işletmelere freelance web site içerik yönetimi, seo ve sosyal medya danışmanlığı yaparak sektöre giren Sedat Deniz, Net Ticaret, Natro gibi teknoloji şirketlerinin dijital pazarlama departmanlarında çalıştı. Digibus Agency'de Proje Yöneticisi, Dörtgen Dış Ticaret'te E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında bulunan Sedat Deniz, profesyonel iş yaşamına 2016 yılından bu yana, Dünya Gazetesi’nde Dijital Kanallar Yöneticisi olarak devam etmektedir.

Yorum ekle

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.