SEO

SEO

SEO için domain, uzantı ve coğrafi hedefleme

domain seo

Seo için alan adı oldukça önemli bir kriterdir. Bu yazımda alan adı ve uzantı seçiminde seo açısından nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsediyorum. Lütfen okuyun, iddia ediyorum seo için çok işinize yarayacak bu bilgiler..

Alan Adı Seçimi

Alan adı seçimine sadece seo açısından baktığımda alacağınız alan adında keyword geçmesini tavsiye ederim. Ancak mevcut bir markanız varsa ve bu markaya yatırım yaptıysanız çok da önemli değil, devam edelim.

Devamını Oku
SEO

SEO İçin Tanıtım Yazısı

tanitim-yazisi

SEO çalışmaları denilince yıllar önce ilk akla gelen backlink idi, fakat son bir kaç yıldır sektör haline gelen tanıtım yazısı yazma ve yayınlama hizmetleri hem Google, hem de Yandex ve Bing gibi arama motorları açısından önem arz ediyor. Çünkü özgün ve yararlı içerikler insanları mutlu ediyor, arama motorlarının amacı da insanları mutlu edecek içeriklere ulaştırmak olduğundan iyi planlanmış, doğal görünümlü tanıtım yazıları seo için kritik önem taşıyor.

Yazının icadından bu yana hikaye, roman, biyografi, röportaj gibi bir çok türde eserler yazılmıştır. Bu eserler birbirinden tamamen farklı olsa da hepsinin ortak özelliği nesilden nesile yüzyılardır kalemle aktarılmasıdır. Öyle ya ne de olsa söz uçar yazı kalır..

Devamını Oku
SEO

Google Arama Operatörleri ile Gelişmiş Aramalar Yapmak

google arama operatorleri

Arama motoru ve teknoloji devi Google, Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru ünvanını elinden bırakacak gibi görünmüyor. Öyle ki sık sık yapılan algoritma güncellemeleriyle web’i anlamlandırarak daha iyi sonuçlar sağlamaya devam ediyor.

Google arama operatörleri ile nokta atışı aramalar yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bazen Google’da yaptığınız aramalarda daha alakalı sonuçlara ihtiyacınız olur arama kelimelerinizin varyasyonlarını denersiniz ama tam olarak istediğiniz sonuca ulaşamazsınız. İşte bu noktada Google arama operatörlerinin yardımı ile daha yakın sonuçları görebilirsiniz. Peki nedir bu arama operatörleri?

site: Belirli sitelerdeki veya alan adlarındaki sonuçları alabilirsiniz.
Örnekler: sosyal medya site:socialmate.net ve facebook site:.com
link: Belirli bir sayfaya bağlanan sayfaları bulabilirsiniz.
Örnek: link:socialmate.net
related: Zaten bildiğiniz bir web adresine benzeyen siteleri bulabilirsiniz.
Örnek: related:socialmate.net
OR Birkaç kelimenin birini kullanıyor olabilecek sayfaları bulun.
Örnek: seo OR google
info: Sayfanın önbelleğe alınmış sürümü, benzer sayfalar ve siteye bağlanan sayfalar dahil olmak üzere bir web adresi hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Örnek: info:socialmate.net
cache: Google siteyi son ziyaret ettiğinde ilgili sayfanın nasıl göründüğünü görebilirsiniz.
Örnek: cache:socialmate.net

Not: Operatörleri veya noktalama işaretlerini kullanarak arama yaptığınızda operatör ve arama terimleriniz arasına boşluk eklemeyin. site:socialmate.net araması çalışır, ancak site: socialmate.net çalışmaz.

Genel olarak Google aramaları için yukarıdaki arama operatörleri kullanılsa da bazı noktalama işaretleri ve sembollerin de Google için özel anlamı vardır. Arama yaparken aşağıdaki noktalama işaretlerini kullanabiliyor olsanız bile, bunları dahil etmeniz her zaman sonuçları iyileştirmez fakat Google işinize yarayacağını düşündüğü en alakalı sonuçları getirir.

Sembol Nasıl Kullanılır?

+
Google+ sayfalarını veya kan gruplarını arayabilirsiniz
Örnekler: +Chrome veya  AB+

@ Sosyal etiketleri bulabilirsiniz
Örnek: @bysddeniz
$ Fiyatları bulabilirsiniz
Örnek: nikon 200 $
# Popülerliği artan konular için popüler hashtag’leri bulabilirsiniz
Örnek: #Turkiye

Bir kelimenin veya sitenin önüne tire eklediğinizde o bilgiye sahip siteler sonuçlarınızdan hariç tutulur. Bu yöntem, otomobil markası olan Jaguar ile hayvan olan jaguar gibi birden çok anlamlı kelimelerde yararlıdır.
Örnekler: jaguar hız -araba veya panda -site:wikipedia.org
Bir kelimeyi veya kelime öbeğini tırnak içinde yazdığınızda, sonuçlarda yalnızca aynı kelimeleri aynı sırada, tırnak içinde verildiği gibi içeren sayfalar yer alır. Bu yöntemi yalnızca tam olarak bir kelimeyi veya kelime öbeğini arıyorsanız kullanın. Aksi takdirde, birçok yararlı sonucu yanlışlıkla hariç tutarsınız.
Örnek: “bütün dünya kardeş olsa”
* Bilinmeyen veya joker karakterler için bir yer tutucu olarak yıldız işareti ekleyin.
Örnek: “ağacı * insanı * yer”
.. Bir aralıktaki sayıları içeren sonuçları görmek için sayıları boşluksuz iki noktayla (..) ayırabilirsiniz.
Örnek: Kamera 50 TL..100 TL

#Bonus

“Bu kadar arama operatörü ve sembollerle uğraşamam, bir kolayı yok mu bu işin” diyenler buraya tıklayarak Google’da gelişmiş arama yapabilirler.

Devamını Oku
SEO

Google RankBrain Algoritma Güncellemesi

google rankbrain

google rankbrain

Google, daha iyi arama sonuçları sunmak için bir süredir üzerinde çalıştığı yapay zeka teknolojisini canlıya geçirdi.

Peki RankBrain adı verilen, Google’ın en kapsamlı algoritma güncellemelerinden biri olan bu güncelleme nasıl çalışacak ve Google’da neleri değiştirecek?

Semantik web’i duymuşsunuzdur. Google, uzun zamandır interneti anlamlandırma çabası içindeydi ve bunu tam olarak olmasa da arama deneyimlerimizi iyileştirme noktasında başardı diyebiliriz. Mesela Google’da bir arama yaparsınız, Google yaptığınız aramada bir hata varsa, düzeltilmiş sonuçları gösterir ya da “bunu mu demek istediniz?” şeklinde bir soru yöneltir. İşte yapay zekaya giden yol buradan başlıyor, konumuz web’i anlamlandırma..

Devamını Oku
SEO

Sitede anahtar kelime kullanılmalı mı?

seo

SEO arama motoru optimizasyonu standartları gün geçtikçe gelişen google search algoritması sebebiyle sürekli değişiyor. Google arama sonuçlarında kolayca üst sıralara çıkmak isteyenler yıllardır meta tanımlamaları ve backlinkler başta olmak üzere bir çok konuda sonuçları manüpile ederek üst sıralarda yer alıyordu. Ancak artık arama motorlarında üst sıralara çıkmak eskisi kadar kolay değil. 

Devamını Oku
1 2 3