SEO

Sitede anahtar kelime kullanılmalı mı?

seo

SEO arama motoru optimizasyonu standartları gün geçtikçe gelişen google search algoritması sebebiyle sürekli değişiyor. Google arama sonuçlarında kolayca üst sıralara çıkmak isteyenler yıllardır meta tanımlamaları ve backlinkler başta olmak üzere bir çok konuda sonuçları manüpile ederek üst sıralarda yer alıyordu. Ancak artık arama motorlarında üst sıralara çıkmak eskisi kadar kolay değil. 

Son olarak Google, meta keywords’lerin artık önemli bir kriter olmadığını açıkladı. Böylelikle bugüne kadar önemli bir seo kriteri sayılan anahtar kelimeler, Google dostu olmak isteyen bir çok web sitesinden kaldırıldı.

Peki meta keywords etiketlerinin kaldırmak doğru mu?

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru google, anahtar kelimeler etiketini önemsemediğini açıkladığına göre, bizim için de bu meta tag bir anlam ifade etmiyor. Zaten Google dahil bir çok arama motoru sayfa içeriğini analiz ederek, sayfanın ne ile ilgili olduğuna karar verebiliyor. Anahtar kelime kullanımı 2000’li yıllarda popülerdi, bugünlerde ise anahtar kelime yoğunluğu kriterine odaklanmanızı öneririm.

Diğer taraftan meta keywords etiketini kaldırmamanızın bir zararı olacağını düşünmüyorum. Yalnız sayfanızda anahtar kelime yoğunluğunu iyi ayarlayın, keyword density için %5 %10 arası çok ideal bir değerdir.

Bir önceki yazımız olan SEO için domain, uzantı ve coğrafi hedefleme başlıklı makalemizde domain ve domain seo hakkında bilgiler verilmektedir.

Sedat Deniz

Yorum ekle

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir