Sosyal Medya

Sosyal Medya

Twitter’ı etkili kullanmak için 5 ipucu

Etkili Twitter kullanımı

Twitter şüphesiz ki en fazla anlık içeriğin tüketildiği sosyal ağ, öyle ki her gün 500 milyondan fazla tweet atılıyor.

Twitter kullanıcıları, diğer ağlarda yaptıklarının aksine çok daha hızlı ve arka arkaya – üstelik bazen düşünmeden- paylaşım yapıyorlar. Peki ama twitter’ı aktif kullanmak, etkili kullanmak anlamına mı geliyor?

Tabii ki hayır.

Hadi gelin Twitter’ı etkili kullanmak için neler yapabileceğinize bir göz atalım.

Devamını Oku
Sosyal Medya

Twitter Profil Doğrulama (verified account) 2016

twitter-verified

Twitter’da kamuoyunun ilgisini çeken müzik, oyunculuk, moda, hükümet, politika, din, gazetecilik, medya, spor, iş dünyası ve diğer temel ilgi alanlarına mensup popüler kullanıcıların profilini doğrulamak ve sahtekarlıkları önlemek maksadıyla geliştirilen verified account sistemi tüm kullanıcılara açıldı.

Daha önce Twitter’ın iletişim kurup profilleri doğruladığı sistem, tam anlamıyla herkes tarafından başvuruya açık hale geldi. Böylece bugüne kadar 3 bin TL, 5 bin TL gibi fiyatlarla twitter doğrulama işlemi yaptığını iddia eden fırsatçıların eline kilit vurulmuş oldu.

Devamını Oku
Sosyal Medya

Twitter’da E-Posta Bildirimlerini Kapatmak

Twitter anlık olarak çok sık etkileşimlerin yaşandığı bir sosyal ağ sitesi olduğundan, bazen arka arkaya #retweet, #mention ve follower bildirimleri almak can sıkıcı olabiliyor. Eğer Twitter bildirimlerinin bazılarını veya tamamını kapatmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin.

  • Twitter’a giriş yaptıktan sonra sağ üstte profil resminizin bulunduğu alana -Menü- tıklayın ve açılan Ayarlar menüsünü seçin.
  • Açılan hesap ayarları sayfasında, sol tarafta bulunan E-Posta bildirimleri menüsüne tıklayın.
  • Twitter e-posta bildirimlerini tamamen kapatmak için “E-posta etkinleştirildi.” yazısının karşısındaki “Kapat” butonuna tıklayın. Twitter’ı ingilizce kullanıyorsanız “Email is enabled.” yazısının karşısındaki “Close” butonuna basın.
  • Bu sayfada dilerseniz Twitter’ın size ne sıklıkta ve hangi durumlarda e-posa göndereceğini seçebilirsiniz.

 

Devamını Oku
Sosyal Medya

Facebook’ta Arama Geçmişini Silmek

facebook-arama-gecmisi

Sosyal ağ siteleri arasında Facebook kişisel kullanım için en uygun platform olsa da bir çok çiftin kavgaya tutuşmasına hatta boşanmasına sebep olabiliyor. Çiftlerin hiç mi suçu yok diyebilirsiniz ama ben bu konuya hiç yorum yapmadan ihtiyaç duyabileceğiniz bir özellikten bahsedeceğim.

Facebook’ta beğeni, paylaşım, yorum, arkadaşlık istekleri ve aramalar gibi yaptığınız her işlem kaydediliyor. Bu kayıtları Facebook’un sağ üst bölümündeki menüde bulunan Hareketler Dökümünden görebilirsiniz, yalnız dikkat edin facebook’ta neler karıştırdığınızı şifrenizi bilen herkes görebilir 🙂

facebook hareketler dokumu

Hareketler dökümü sayfasında sol tarafta bulunan filtreler ile kendi gönderileriniz, etiketlendiğiniz gönderiler ve gizli gönderiler gibi filtreler uygulayabilirsiniz. Dilerseniz sadece fotoğrafları, videoları veya yorumları da görebilirsiniz. Bir kaydı silmek için ise kaydın sağında bulunan kalem simgesine tıklayın ve Sil seçeneğini seçin.

Facebook hareketler dökümünde en önemli kısım ise arama kayıtları..

Facebook’ta arama kayıtlarını görmek için aynı sayfada bulunan Daha Fazla butonuna ve ardından Ara menüsüne tıklayın. Facebook aramalarınızı göreceksiniz, tüm arama kayıtlarını silmek için üst tarafta göreceğiniz Arama Kayıtlarını Sil butonuna basın. İşlemi onayladığınızda o ana kadar yaptığınız tüm arama kayıtları silinecektir.

Arama kayıtlarını silme özelliğine her zaman ihtiyacınız olmasa da bilmenizde yarar var, bir göz atın derim.

Devamını Oku
Sosyal Medya

Facebook İçeriklerini Kaydetmek

facebook icerik kaydetme

We Are Social’ın Global Web Index verilerine göre Facebook, %26 kullanım oranı ile Türkiye’de kullanılan en popüler sosyal ağ sitesi ünvanını koruyor. Peki günden güne kullanım oranı artan Facebook’un içerik kaydetme özelliğinden haberiniz var mı?

Facebook’ta zaman akışında – timeline – ilginizi çeken bir içeriği (fotoğraf, video, yer..) kaydedip daha sonra bakmak isterseniz, içeriğin sağ üst bölümündeki ok işaretine tıklayın ve açılan menüden Gönderiyi kaydet seçeneğini seçin.

baho-icerik

Facebook’ta kaydettiğiniz içerikleri siz paylaşıncaya kadar başka hiç kimse göremez. Kaydettiğiniz içeriklere ulaşmak için ise Sık Kullanılanlar bölümünde bulunan Kaydedilenler menüsünü seçin.

facebook icerik kaydetme

Devamını Oku
1 2