Web Analytics

Web Analytics

Google Analytics Trafik Kanalları (Detaylı Anlatım)

Google Analytics kullanmaya yeni başlayan pek çok kişi, trafik kanallarını analiz ederken zorluk yaşıyor. Trafik kanallarını doğru bir şekilde analiz edebilmek için trafiğin nasıl gruplandığını anlamak gerekiyor.

Öncelikle şunu bilmelisiniz; Analytics’te tüm raporlar boyutlar ve metriklere dayanıyor.

Devamını Oku
Web Analytics

Google Analytics web site, mobile site, app analytics yapılandırması

Web mülklerinizi ve mobil uygulamalarınızı Google Analytics ile takip ediyorsanız, bu mülkleri en iyi şekilde nasıl yapılandıracağınızı anlatıyorum. Çünkü kişisel sitelerden kurumsal sitelere birçok web sitesinde ziyaretçileri izlemek ve analiz etmek için google analytics kullanılıyor fakat deneyimlerime göre, bazı medya kuruluşlarının bile analytics’i çok doğru kullanmadığını söyleyebilirim. Hatta analytics’in sadece “sitede kaç kişi var” sorusuna cevap olarak kullanıldığını gördüm:)

Şimdi site ve uygulamalarınızı nasıl yapılandırmanız gerektiğini anlatmaya başlayalım efendim.

Devamını Oku
Web Analytics

Analytics Optimizasyonu 1 – Hemen çıkma oranını düşürmek

analytics hemen çıkma oranı

Web sitenizde neler olup bittiğini öğrenmek için bir analytics servisi kullanmaya başladınız ve sitenize gelen ziyaretçilerinizin, neredeyse hemen sitenizi terk ettiğini fark ettiniz. Bu durum sitenizin veya ilgili sayfanızın yeterince kaliteli olmadığını gösterir. Hemen çıkma oranı ne kadar düşük olursa, yani süre ne kadar uzun olursa siteniz arama motorları nezdinde o kadar değerli olur, ilgili arama sonuçlarında da o derece üst sırada listelenir. Çünkü Google, bize gönderdiği ziyaretçilerin sitede olabildiğince fazla kalmasını ister ki bu da ziyaretçinin siteden memnun kaldığını, dolayısıyla Google’ın yararlı sonuçlar sunduğunu gösterir.

Aşağıda örnek bir sitemizin analytics hemen çıkma oranı var, inceleyelim.

Devamını Oku