Web Analytics

Analytics Optimizasyonu 1 – Hemen çıkma oranını düşürmek

analytics hemen çıkma oranı

Web sitenizde neler olup bittiğini öğrenmek için bir analytics servisi kullanmaya başladınız ve sitenize gelen ziyaretçilerinizin, neredeyse hemen sitenizi terk ettiğini fark ettiniz. Bu durum sitenizin veya ilgili sayfanızın yeterince kaliteli olmadığını gösterir. Hemen çıkma oranı ne kadar düşük olursa, yani süre ne kadar uzun olursa siteniz arama motorları nezdinde o kadar değerli olur, ilgili arama sonuçlarında da o derece üst sırada listelenir. Çünkü Google, bize gönderdiği ziyaretçilerin sitede olabildiğince fazla kalmasını ister ki bu da ziyaretçinin siteden memnun kaldığını, dolayısıyla Google’ın yararlı sonuçlar sunduğunu gösterir.

Aşağıda örnek bir sitemizin analytics hemen çıkma oranı var, inceleyelim.

analytics-turkiye-trafik

Siteye Türkiye’den toplamda 265 ziyaret gerçekleşmiş, ziyaretlerin 97’si anasayfaya yapılmış ve ne hikmet ki anasayfaya gelen 97 kişinin 97’si de hiç bir etkileşim yapmadan siteyi terk etmiştir. Bu durumda siteden ayrılma oranı %100’dür. Yani sayfa optimizasyonu başarısız, ya da ilgisiz kullanıcılar bu siteyi ziyaret etmiş olabilir ama kesin olan bir şey var ki hemen çıkma oranının Türkiye’den gelen toplam trafiğe oranı %36 düzeyinde..

Çözüm olarak ise anasayfa için ziyaretçi odaklı basit ve kullanışlı yeni bir tasarım geliştirilebilir ya da mevcut tasarımda iyileştirmeler yapılabilir. Bu şekilde anasayfayı A/B testine tabi tutarak, hangi sayfanın daha kullanışlı olduğunu görebilirsiniz.

A/B testi için bir çok uygulama var ama öncelikle mantığı kavramak üzere, iyileştirmelerden sonra manuel olarak sayfa performanslarını takip etmenizi öneririm. A/B testine aklınızda kalacak şekilde öncesi/sonrası demek yanlış olmaz 😉

Peki hemen çıkma oranı nasıl düşürülür?

Hemen çıkma oranını düşürmek için;

 • Sayfayı olabildiğince sadeleştirin.
 • Çok aşırı reklam gösterimlerinden kaçının.
 • Yazılarınızı yazarken sade ve anlaşılır bir dil kullanın.
 • Yazılarınızda ilgi çekici ve konu ile alakalı medya dosyaları (image, video, pdf vb. ) ile içeriği zenginleştirin.
 • Yazdığınız konunun dışında farklı etiketler kullanarak arama motorlarından ziyaretçi çekmeye çalışmayın.
 • İçerikte dış sitelere olabildiğince az yönlendirme yapın.
 • İçerikte önemli konuların altını çizin, kalınlaştırın ama genel olarak tek tip yazı (font – boyut – renk) kullanın.
 • İçeriği tek sayfada sunmaya çalışın, çoklu sayfalarda içerik gösteriyorsanız jquery, ajax gibi bir yazılımla sadece o içeriğin yeniden yüklenmesini sağlayın.
 • Sayfa açıldığı anda açılan başka pencereler varsa (pop-up vb.) bundan vazgeçin.
 • Sayfa içine iframe ile başka sayfalar yerleştirmeyin.
 • Site yüklenme hızını maksimum 3-4 saniye olacak şekilde optimize edin, ettirin.
 • Uzak diyarlardaki bir veri merkezinden web hosting – sunucu hizmeti alıyorsanız, server kaynaklı sorunlarla birlikte lokasyon bazlı olarak siteniz çok geç açılabilir, Türkiye’deki hosting firmalarından hizmet almanızı ve sitenizi taşımanızı tavsiye ederim.

Sitenizde hemen çıkma oranını düşürmek için yukarıdaki işlemleri mutlaka uygulayın, bir süre sonra hemen çıkma oranının en az %40 düştüğünü göreceksiniz. Tek sayfalık landing page’lerde hemen çıkma oranının yüksek olması normaldir, bu tür sayfalarda ilgi çeken bir infografik veya video gibi ögelerle hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz.

Hemen çıkma oranını düşürmek üzerine daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa yazın, neler yapabileceğinize bir bakalım..

Sedat Deniz

2008 yılında yerel işletmelere freelance web site içerik yönetimi, seo ve sosyal medya danışmanlığı yaparak sektöre giren Sedat Deniz, Net Ticaret, Natro gibi teknoloji şirketlerinin dijital pazarlama departmanlarında çalıştı. Digibus Agency'de Proje Yöneticisi, Dörtgen Dış Ticaret'te E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında bulunan Sedat Deniz, profesyonel iş yaşamına 2016 yılından bu yana, Dünya Gazetesi’nde Dijital Kanallar Yöneticisi olarak devam etmektedir.

5 yorum

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • hocam teşekkürler çok iyi bilgiler vermişsiniz ama ilgi çekici video hazırlama işini nasıl yapabiliriz acaba?

  • Selam Hasan, video hazırlamadan önce videoyu kurgulaman gerekir. Yapacağın kurgu ve videonun amacına göre bir program seçerek video hazırlayabilirsin. Eğer profesyonel video hazırlamak istersen after effect’i araştırmanı önereceğim, yok basit anlamda slayt benzeri videolar yapacağım dersen windows movie maker veya youtube’un video hazırlama editörünü kullanabilirsin. Ayrıca bunlarla uğraşmak istemiyorum dersen, bionluk, fiverr gibi sitelerde uygun fiyata video yaptırabileceğin profesyonellere ulaşabilirsin.

 • Sedat bey çok teşekkürler burada anlattıklarınızı sitelerimizde uygulattım ve analyticsten yaptığım inelemeye göre her bir sorun çözmünde hemen çıkma oranının düştüğünü gördüm. Analyticste optimizayon için başka neler yapabiliriz acaba?