E-Ticaret

E-Posta Pazarlamasının Altın Kuralları

eposta pazarlama

Dijital pazarlamanın vazgeçilmez silahlarından olan e-posta pazarlaması “eposta göndermek” gibi görünse de arka planda işler biraz daha farklı yürüyor. Başarılı bir e-posta pazarlaması için aşağıdaki altın kurallara mutlaka uyun.

1- Amacınızı belirleyin

Bültenimize kayıt olan insanlara e-posta göndermeden önce amacımızı net olarak ortaya koyun. E-posta kampanyasının amacı nedir, ne olursa kampanya başarılı sayılır kurgulayın.

2- E-Posta İçeriğini Abartmayın!

İnsanlar e-posta okumayı sevmezler, bir de içerik uzun ve reklamdan öteye geçmiyorsa direkt çöp kutusuna taşırlar. Bu yüzden e-posta içeriklerinde olabildiğince sade bir dil kullanın ve yararlı olmaya çalışın. Yararlı olmak bana göre gerçek bir kampanya iken, başkalarına göre bilgilendirme olabilir.

3- Asla spam yapmayın!

Siteniz birden fazla alanda faaliyet gösteriyorsa her alan için farklı e-posta listeleri oluşturun. Bunu yapmanın en kolay yolu bülteninize kayıt olan kişilere sitenizdeki hangi kategorilerle ilgilendiğini sormaktır. Böylece ürünlerinizle ilgili doğrudan hedef kitleye ulaşmış olacaksınız. Ayrıca e-posta listelerini bölümlendirmeniz e-posta gönderimlerinizde abonelikten ayrılma oranını da düşürecektir.

4- Gönderen İsmine dikkat edin

Çok büyük markalar bile bazen gönderen ismini atlayabiliyor, fakat gönderen ismi mail içeriğini görüntülemeyen kişiler için markanızı ön plana çıkaran tek alandır. Gönderen isminde eposta değil, marka/servis/departman ismi olmalıdır. Örnek: “Proticaret Destek”

5- Sosyal Ağ Sayfalarınızı Paylaşın

E-Posta içeriklerinde mutlaka sosyal ağ sayfalarınıza yer verin. Böylece her email gönderiminizde sosyal ağ sayfalarınızın da reklamını yapmış olursunuz.

6- Web versiyonu kullanın

E-Posta iletinizi düzgün görüntüleyemeyen kullanıcılar için mutlaka e-postayı web tarayıcılarında açmaları için bağlantı verin.

7- Test Edin!

E-Postanızı hazırladıktan sonra mutlaka farklı tarayıcılarda, çözünürlüklerde ve mail servislerinde test edin. Her ortamda aynı çalışmayan eposta iletisi size yarardan çok zarar verecektir.

Bir önceki yazımız olan EV Extended Validation SSL Sertifikaları başlıklı makalemizde ssl hakkında bilgiler verilmektedir.

Sedat Deniz

2008 yılında yerel işletmelere freelance web site içerik yönetimi, seo ve sosyal medya danışmanlığı yaparak sektöre giren Sedat Deniz, Net Ticaret, Natro gibi teknoloji şirketlerinin dijital pazarlama departmanlarında çalıştı. Digibus Agency'de Proje Yöneticisi, Dörtgen Dış Ticaret'te E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında bulunan Sedat Deniz, profesyonel iş yaşamına 2016 yılından bu yana, Dünya Gazetesi’nde Dijital Kanallar Yöneticisi olarak devam etmektedir.

Yorum ekle

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.