E-Ticaret

E-Ticaret Siteleri İçin Yandex’te Bulunabilir Olmak

E-Ticaret siteleri için arama motorlarında bulunabilir olmak dönüşümleri %300 hatta %900 artırıyor. Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru Google’ı Yandex takip ediyor. Rusya’nın yerli arama motoru Yandex son 2 yıldır Türkiye pazarında ciddi bir büyüme kaydetti, yanlış hatırlamıyorsam Türkiye’de %8,45’in üzerinde bir kullanım oranına sahip. Elbette Google’a kafa tutacak durumda değil fakat son 10 yılda internet kullanıcı sayısının %1750 arttığı Türkiye’de bugün 45 milyonun üzerinde internet kullanıcısı var. Dolayısıyla 45 milyon kullanıcının %8,45’lik kesimine Yandex’ten ulaşabilir, satış potansiyelinizi artırabilirsiniz.

Bir e-ticaret sitesi Yandex’te nasıl bulunabilir olur?

E-Ticaret sitenizi Yandex’e ekleyin, site ekleme işlemi için buraya tıklayın.

Sitenizi ekledikten sonra Yandex Search Bot sitenizi tarayarak adresleyecek ve bir süre sonra Yandex üzerinden yapılan ilgili aramalarda siteniz gösterilmeye başlayacaktır. Ancak Yandex’in site tarama hızı ve performansı Google kadar iyi değil, bu yüzden sitenizin tamamen adreslenmesi 1 hafta ile 1 ay arasında zaman alabilir.

Yandex Market Nedir?

Yandex Market, Yandex’in e-ticaret siteleri için geliştirdiği bir algoritmaya dayanan ürün arama servisidir. Buna göre Yandex’e uygun XML ile ürünlerinizi gönderirsiniz ve Yandex kullanıcıların sorgusuyla xml ürünleriniz arasında eşleşme kuralları uygulayarak arama sonucunda sitenize ait ürünlerin isim, resim ve fiyatlarını gösterir. Bu şekilde ürünlerinizle ilgilenen potansiyel müşterilere daha kolay ve ücretsiz olarak ulaşır ve reklam yaparsınız.

NOT: Yandex Market bir süre önce kapandı, sebebi ise Yandex’in market sonuçları ile arama sonuçlarını tek sayfada toplayarak tüm kullanıcılara erişmek ve daha fazla yarar sağlamak istemesidir. Bu yüzden şu an Yandex Market’e gönderilen XML ürünleri yayınlanmıyor, ancak sistem test edilip sorunsuz bir şekilde çalıştığında gerekli şartları sağlayan eticaret firmalarının ürünleri arama sonuçlarında gösterilmeye başlayacaktır. Yandex ile yaptığım görüşmede Market sonuçlarını en kısa sürede kullanılabilir hale getireceklerini öğrendim.

Yandex Market’e xml ürün gönderme ile ilgili bilgiler için bu linke, Yandex Market ile ilgili detaylı bilgi için şu linke tıklayın.

Yandex Direct Nedir?

E-Ticaret siteleri için Yandex’te bulunabilir olmanın diğer bir yolu da reklamlardır. Yandex Direct ile cpc şeklinde arama ağı reklamları yayımlayabilirsiniz. Bu yöntemle planlayacağınız reklamlar sadece belirlediğiniz anahtar kelimelerde gösterileceği için doğrudan hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Direct’i ön ödeme yöntemiyle kullanmıştım, 200 TL’lik bir ödeme yapmıştım ve reklamlar 7/24 gösterildiği halde çok fazla gösterim/tıklama almadan dönüşüm almıştım. Fakat Google Adwords’ten veya diğer platformlardan aldığınız verimi Direct’ten beklemeyin, her zaman diyorum ki mühim olan bulunabilirlik! Yandex Direct ile ilgili detaylı bilgi almak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Sorularınız olursa aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz, ilk fırsatta yanıtlarım.

Bir önceki yazımız olan E-Ticaret Yazılımı Seçimi başlıklı makalemizde eticaret sistemleri, eticaret yazılımı ve hangi eticaret yazılımı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili konular:

Sedat Deniz

2008 yılında yerel işletmelere freelance web site içerik yönetimi, seo ve sosyal medya danışmanlığı yaparak sektöre giren Sedat Deniz, Net Ticaret, Natro gibi teknoloji şirketlerinin dijital pazarlama departmanlarında çalıştı. Digibus Agency'de Proje Yöneticisi, Dörtgen Dış Ticaret'te E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında bulunan Sedat Deniz, profesyonel iş yaşamına 2016 yılından bu yana, Dünya Gazetesi’nde Dijital Kanallar Yöneticisi olarak devam etmektedir.

2 yorum

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.