E-Ticaret

E-Ticaret Yazılımı Seçimi

Türkiye’de e-ticaret hacmi günden güne büyürken, internetten satış yapmak isteyen firmaların sayısı da artıyor. Bu noktada yıllardır sektörde olan online alışveriş siteleri ile rekabet edebilecek güce (sermaye, stok, indirim, kargo vb.) sahip olan firmalar bile yanlış e-ticaret yazılımı seçiminden dolayı maddi manevi zarara uğrayarak, pazardan geri çekilmek zorunda kalabiliyorlar.

E-Ticaret yazılımı internetten satış yapmak için gerekli olan temel bileşendir, öyle ki bu yazılımı bir inşaatın temeli olarak düşünebilirsiniz. Eğer inşaatın temeli sağlam olmazsa üstüne kat çıktıkça çökme riski artacak, sonuç olarak inşaat bir gün enkaz olacaktır. Bu yüzden tecrübem dahilinde e-ticaret’e girmeyi planlayan firmalara yönelik piyasadaki eticaret yazılımları ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

İnternetten satış yapmak isteyenler için piyasada ücretli ve ücretsiz bir çok eticaret yazılımı bulunuyor. Ücretli eticaret sistemleri için genellikle yıllık olarak ücret ödemeniz gerekirken, ücretsiz eticaret sistemlerinde ihtiyacınız olabilecek ekstra modüllere ücretli olarak sahip olabiliyorsunuz. Yani aslında tamamen ücretsiz bir şekilde eticaret’e başlamanız mümkün değil, fakat doğru yazılımı seçerseniz eticaret sistemine yapacağınız yatırım devede kulak kalacaktır.

Hangi e-ticaret yazılımını kullanmanız gerektiğine karar verirken öncelikle ne tür bir site istediğinize (genel alışveriş, fırsat, b2b gibi), müşteri kitlesine ve ihtiyacınız olabilecek tüm özelliklere tam olarak sahip olduğundan emin olun. Bana göre bir eticaret sitesi tasarımsal olarak mobil+desktop uyumlu olmalı, yazılımsal olarak ise sipariş takibi, sanal pos altyapısı, kargo entegrasyonu, xml modülleri, müşteri destek sistemi gibi özelliklere sahip olmalıdır.

Google’da e-ticaret yazılımı şeklinde bir arama yaptığınızda onlarca eticaret yazılımı ile karşılaşacaksınız, elbette sayfanın üst ve sağ bölümünde eticaret yazılımı satan firmaların reklamlarını da göreceksiniz. Ücretli eticaret yazılımları genellikle en uygun yıllık 1.000 TL gibi bir ücretle satılıyor fakat ekstra özelliklere sahip olan daha üst paketler de mevcuttur. Eğer ücretli bir yazılım kullanacaksanız ihtiyacınıza göre bu özellikleri kontrol etmelisiniz. Ayrıca eticaret’i basite indirgeyip her şeyin ucuzuna kaçmayın, yatırım yapmadan kazanamasınız.

Yeri gelmişken hemen söyleyeyim, şu an T-Soft e-ticaret yazılımının yıllık 8.000 TL’lik olan Live paketini kullanıyorum, yazılım özelliklerinden bahsetmeyeceğim çünkü bu bir reklam konusu değil. Fakat şunu altını çizerek belirtmek istiyorum; E-Ticaret yazılım firmaları, paket detaylarında belirtilmeyen en basit bir işlem için bile ek ücret talep etmektedir.

Şimdi diyeceksiniz ki “eder tabi, bu çok normal” ama değil, gerçekten değil.. T-Soft da dahil olmak üzere eticaret yazılımı satan tüm firmalar yazılımlarının %100 esnek olduğundan ve her türlü değişikliğin kolayca yapılabildiğinden bahsederler. Fakat basit bir örnek vereyim, yönettiğim bir eticaret sitesinin anasayfasında slider modülü var, bu modülün yanında bir banner yerleştirmek istediğimizde “onaylanmış tasarımınızda bu özellik yok, 250 TL+KDV öderseniz bunu yapabiliriz” şeklinde bir geri dönüş yaptılar. Oysa bu firmaya 8.000 TL yıllık ödeme yapılıyor, böylesine basit bir işlemin panelden yapılabiliyor olması gerekiyordu. 250 TL+KDV ile her şey hallolsa eyvallah, sorun değil.. Ama yok 🙂 Bunu ücretli yazılımlarda genel olarak karşılaşacağınız durumun bu olduğunu belirtmek için söylüyorum, yoksa T-Soft ile çalışan çok büyük markalar var, gayet ciddi işler de yapıyorlar..

Ücretsiz e-ticaret yazılımlarından bahsedecek olursam, opencart, prestashop, magento yazılımlarını önerebilirim. Ciddi bir projeniz varsa ve kullanacağınız yazılımın okyanus kadar geniş olmasını istiyorsanız Magento öneririm, ücretsiz topluluk sürümünün yanı sıra daha gelişmiş özellikler içeren ücretli sürümü de mevcut. Ayrıca dünyanın önde gelen markaları tarafından tercih edilen php tabanlı muazzam bir sistem olduğunu belirtmek isterim.

Ücretli ve ücretsiz yazılımlardan bahsetmişken hemen bir konuya açıklık getireyim. E-Ticaret ciddi anlamda deneyim ve bilgi gerekiren bir iştir ve eğer şirkette e-ticaret operasyonlarınız için bir departman kuracak durumda değilseniz, kesinlikle ücretli bir eticaret yazılımı kullanmanızı öneririm. Çünkü online bir mağazada sorunun ne zaman nerede çıkacağı hiç belli olmaz, hatta sistemde sorun olmasa bile müşterinin bilgisayarından kaynaklı bir soruna çözüm üretmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden kesinlikle profesyonel destek almanız gerekir.

Ücretli yazılımlarda kodlar şifreli olduğundan geliştirme yapmanız da mümkün değildir ve bu yüzden yazılım artık ihtiyacınızı karşılamadığında, daha gelişmiş özellikler için alternatif sisteme geçerken çok ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Magento, Opencart gibi açık kaynak kodlu sistemlerde ise ihtiyacınıza olan eklentileri bir yazılımcıya yazdırarak sistemi kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Elbete tam zamanlı olarak çalışan bir yazılımcınız yoksa her an oluşabilecek teknik sıkıntıda eliniz ayağınız bağlanabilir, bu da ücretsiz açık kaynak kodlu yazılımların dezavantajı sayılabilir.

Dikkat!

E-Ticaret’ten anlamıyorsanız ki face to face ticaretten çok daha farklıdır dijital, e-ticaret yazılımı almadan, sözleşme imzalamadan önce profesyonel destek almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Aksi halde ne kadar para verirseniz verin, “iş olsun” diye hazırlanan, ayrıntılarında hatalar dolu bir e-ticaret sitesine sahip olursunuz, çünkü siz bu işten anlamıyorsunuz ve e-ticaret firmalarının asıl derdi size para kazandırmak değil, para kazanmak 🙂

Güncelleme 1 (08.01.2016 15:45)

T-Soft Live paket kullandığımızdan bahsetmiştim, live pakette 8 tedarikçi entegrasyon hakkı bulunuyor. 8’den sonra eklenecek her tedarikçi için ise yıllık 295 TL+KDV şeklinde ücretlendirme yapılıyor. Yani 28 tedarikçiden xml almanız durumunda eticaret live paketine ek olarak yıllık ödeyeceğiniz ücret 5900 TL + KDV oluyor.

Ayrıca diğer ücretli e-ticaret sistemlerinde durum nedir bilmiyorum fakat şunu belirtmek istiyorum; T-Soft’ta paket özelliğinde bahsedilen sayıda xml tedarikçi entegrasyonları yapıldıktan sonra, tedarikçileriniz ile xml ilişkinizi kesip, yeni bir tedarikçiyi sitenize entegre ettirmek istediğinizde, “tedarikçi hakkınız tükenmiştir. iptal etmek kaldırmak yada pasif etmek yeni hak vermemektedir.” şeklinde bir karşılık alıyorsunuz.

Güncelleme 2 (08.01.2016 17:20)

En esnek e-ticaret yazılımı T-Soft, öyle ki e-ticaret’in en önemli bölümü olan sepet sayfası tasarımına müdahale edilemiyor, ettirilebiliyor.. http://www.tsoft.com.tr/Eticaret-Modul/e-ticaret_ilave_sepet_sayfa_tasarimi-2.php

Bir önceki yazımız olan SSL Sertifikası ve E-Ticaret başlıklı makalemizde eticaret, ssl ve ssl sertifikası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sedat Deniz

2008 yılında yerel işletmelere freelance web site içerik yönetimi, seo ve sosyal medya danışmanlığı yaparak sektöre giren Sedat Deniz, Net Ticaret, Natro gibi teknoloji şirketlerinin dijital pazarlama departmanlarında çalıştı. Digibus Agency'de Proje Yöneticisi, Dörtgen Dış Ticaret'te E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında bulunan Sedat Deniz, profesyonel iş yaşamına 2016 yılından bu yana, Dünya Gazetesi’nde Dijital Kanallar Yöneticisi olarak devam etmektedir.

3 yorum

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Sedat Bey çok teşekkürler toptan sitemiz için eticaret yazılımı satın alma aşamasındayız. Hanig yazılımı almamızı önerirsiniz peki?

    • b2b eticaret yapacağınız için xml konusunda sıkıntı yaşamayacağınız bir firmayı tercih edin, ayrıca eticaret firmaları, siteleri genelde ortak sunucularda barındırdıkları için özellikle veritabanı işlemleri çok yavaş olabiliyor, bunun bilgisini önceden alın. Yazılım firmasının çalıştığınız bankanın sanal pos entegrasyonunu sağladığından ve 7/24 destek alabileceğinizden de emin olduktan sonra, hangi yazılımı seçeceğinize “diğer taleplerinizi karşılama durumuna göre” karar vermelisiniz.

  • sağlam e ticaret yazılımları çok yüksek fiyatlarla satılıyor ve bizleri tüyü yolunacak kaz gibi görüyorlar, o yüzden ben opencart kullanıyorum çok memnunum. TSOFT,İDEASOFT yada diğerleri farketmez, çok paran varsa iyi hizmet alıyorsun.