Genel

Google Adsense Optimizasyonu

google adsense

Google Adsense optimizasyonu ile web sitenizden kazandığınız parayı artırabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bugüne dek adsense optimizasyonu ile ilgili pek çok şey duymuş olabilirsiniz. Hatta bazı yanlış uygulamalar sonucu adsense hesabınız kapatılmış olabilir. Eğer aktif bir adsense hesabınız varsa bu optimizasyon ipuçları çok işinize yarayacak. Hazırsanız adsense optimizasyonuna başlayalım.

Adsense ile ilgili bilgisi olmayanlar için hemen kısaca açıklayayım;

[mks_pullquote align=”left” width=”730″ size=”16″ bg_color=”#dcdcdc” txt_color=”#333″]
Adsense, web site yayıncılarının içeriklerinden para kazanmalarını sağlayan bir sistemdir. Google Ads (eski adıyla Adwords) ve Google Adsense olarak iki ayağı vardır. Google Ads üzerinden reklam veren kuruluşların reklamları, Adsense ağına dahil olan web sitelerinde gösterilir ve bu gösterimler sonucunda, Google yayıncı siteler ile gelirlerini paylaşır.[/mks_pullquote]

Adsense Optimizasyon İpuçları

Adsense optimizasyonlarının başarıya ulaşması ve doğru ölçümlenebilmesi için web site trafiğinin ortalamanın üstünde olması gerekir. Eğer sitenizde kayda değer bir trafik yoksa da bu optimizasyonları yapabilirsiniz, ancak ortaya anlamlı bir veri çıkması zor olacak ve zaman alacaktır.

  • Okunabilir içerikler yayınlayın.

Kullanıcıların sitenizde daha fazla vakit geçirmesi ve sayfa görüntülemesi için gerçekten okunabilir içerikler yayınlayın. İçerikler bilgilendirici, eğlendirici, eğitici ve hatta sitenin konusuna göre tamamen hayal ürünü bile olabilir. Önemli olan en iyi içeriği üretmek ve sıkıcı olmamak.

  • Doğru reklam boyutlarını kullanın.

‘Doğru’dan kastım en çok dönüşüm elde dilen, dolayısıyla en çok kazandıran reklam boyutlarıdır. Bu reklam boyutları genel olarak olabildiğince geniş ölçülerdedir. 336×280 büyük dikdörtgen, 300×250 orta boy dikdörtgen, 728×90 leaderboard, 300×600 yarım sayfa ve mobil cihazlarda 320×100 büyük mobil banner en başarılı reklam boyutları arasındadır.

  • Doğru reklam yerleşimlerini yapın.

Her sitenin yapısı farklıdır. Dolayısıyla şuraya mutlaka reklam yerleştirin demem doğru olmaz, ancak sayfanın olabildiğince görünen bölümlerine reklam yerleşimi yapmalısınız. Çünkü sayfa görüntülemesinin yanı sıra reklam görüntülenebilirliği de önemli bir ölçüt olarak reklam verenlere sunuluyor. Dolayısıyla kazancınızı doğrudan etkileyen ölçütlerden birisi ‘viewability’ yani görüntülenebilirlik.

Anasayfa ve site geneli tüm sayfalarınızda head ile body arasında bir masthead  (970×250) yerleşimi oluşturabilirsiniz. Eğer sitenizde sidebar var ise genişliğine göre 300×250 veya 336×280 boyutlarında yerleşim alanı oluşturabilirsiniz. Siteniz full-width değil ise 160×600 skyscraper yerleşimini kullanabilirsiniz. İçeriklerinizin altında native reklamlar kullanarak da kazançlarınızı artırabilirsiniz. Native reklamlarda tıklama oranı çok daha yüksek oluyor..

  • Otomatik reklamları aktif edin.

Google Adsense’in otomatik reklamlar uygulamasıyla reklam yerleşiminde Google’ın yapay zekasından faydalanabilirsiniz. Metin ve görüntülü reklamların yanı sıra feed içi, yazı içi ve eşleştirilen içerik reklamlarını Google otomatik olarak sayfalarınıza yerleştiriyor. Bu yerleşimlerin sabit olmaması CTR’a olumlu etki ediyor ve tıklamalar artıyor. Adsense’de gelişmiş URL ayarlarını yaparak dilediğiniz sayfalarda otomatik reklamları aktif – pasif edebilirsiniz. Bu da sitenizdeki reklamların çakışmasını önlemek adına işlevsel bir özellik.

  • Arama için Adsense reklam birimi oluşturun.

Sitenizde mutlaka bir arama motoru vardır. Bu arama motorunu Google Custom Search ile değiştirmeye ne dersiniz? Üstelik sitenizde yapılan aramalar sonucunda gösterilen reklamlardan para kazanacaksınız. Bunu mutlak kullanı derim. Detaylar için https://cse.google.com.tr/cse/

  • Bağlantı reklamları oluşturun.

Bağlantı reklamları yayıncılar tarafından çok tercih edilmez doğru kullanıldığında kazancınızı artırmanıza fayda sağlayacak bir reklam türüdür. Bağlantı reklamlarını içerik sonunda kullanmanızı tavsiye ediyorum.

  • Hem metin, hem görüntülü reklamları kullanın.

Sadece metin, ya da sadece görüntülü reklamlar kullanmak yerine ikisini bir arada kullanın ve rekabeti izleyin.

  • Kişiselleştirilmiş reklamlar sunun

Adsense reklam sunma ayarlarından kişiselleştirilmiş reklamları mutlak aktif edin. Kişiselleştirilmiş reklamlar, kullanıcının ilgi alanı ve demografik bilgilerinin yanı sıra Google hesabına dayalı reklamlar gösterilmesini sağlar. Dolayısıyla kişiselleştirilmiş reklamlarda daha fazla tıklama ve kazanç olur.

  • Adsense ile Analytics hesaplarınızı bağlayın

Adsense hesabınızı Google Analytics’e bağlayarak, hangi sayfalardan daha fazla kazanç sağladığınızı görebilirsiniz. Ayrıca derinlere inerek hangi gün ve hangi saatlerde daha yüksek kazanç sağladığınızı, en çok kazandıran içerik türlerini ve trafik kanallarını görüntüleyebilirsiniz. Tüm bu bilgiler ışığında ilgili içerik türlerine ve trafik kanallarına yoğunlaşabilir, adsense’den daha fazla para kazanabilirsiniz.

  • Adsense politikalarına uyun.

Adsense, yayıncılara en fazla kar payı veren reklam sistemlerinden biri olduğu halde, az kazanmaktan yakınan yayıncılar adsense politikalarını ihlal eden teşebbüslerde bulunabiliyorlar. En çok ihlal edilen adsense politikalarının başında ‘tıklamaları teşvik etme’ ve sahte trafik nedeniyle ‘geçresiz tıklamalar ve gösterimler’ oluşturmak geliyor.

Adsense politikalarına uyulmadığı takdirde adsense hesabı kapatılabiliyor, bu yüzden politikalara mutlaka uymanızı öneriyorum.

Adsense program politikaları için tıklayın: https://support.google.com/adsense/answer/48182?hl=tr

Faydalı olması dileğiyle.

Bir önceki yazımız olan Dijitalleşme ama nasıl? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili konular:

Sedat Deniz

2008 yılında yerel işletmelere freelance web site içerik yönetimi, seo ve sosyal medya danışmanlığı yaparak sektöre giren Sedat Deniz, Net Ticaret, Natro gibi teknoloji şirketlerinin dijital pazarlama departmanlarında çalıştı. Digibus Agency'de Proje Yöneticisi, Dörtgen Dış Ticaret'te E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında bulunan Sedat Deniz, profesyonel iş yaşamına 2016 yılından bu yana, Dünya Gazetesi’nde Dijital Kanallar Yöneticisi olarak devam etmektedir.

Yorum ekle

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.