Web Analytics

Google Analytics Trafik Kanalları (Detaylı Anlatım)

Google Analytics kullanmaya yeni başlayan pek çok kişi, trafik kanallarını analiz ederken zorluk yaşıyor. Trafik kanallarını doğru bir şekilde analiz edebilmek için trafiğin nasıl gruplandığını anlamak gerekiyor.

Öncelikle şunu bilmelisiniz; Analytics’te tüm raporlar boyutlar ve metriklere dayanıyor.

Boyutlar verilere ilişkin özelliklerdir, metrikler ise nicel ölçümlerdir.

Örneğin İstanbul bir boyut, İstanbul’dan sitemizi ziyaret eden kişilerin oluşturduğu oturum, sayfa görüntüleme sayısı ya da hedef tamamlama sayısı metriktir.

Trafik Kanalları

Google analytics’te Edinme > Tüm Trafik > Kanallar bölümünden sitenize hangi kanaldan ne kadar trafik geldiğini görebilirsiniz. Buna göre trafik kanallarını geliştirmek için gerekli optimizasyonları yapma imkanı bulabilirsiniz.

Default Channel Grouping’de yer alan trafik kanallarını aşağıda detaylı olarak açıklıyorum.

 • Direct
 • Organic
 • Social
 • Email
 • Affiliates
 • Referral
 • Paid Search
 • Other Advertising
 • Display

1- Direct

Direct trafik, genel olarak kaynağı tam olarak anlaşılamayan trafiklerin toplandığı ve Google Analytics’te anlaşılması en zor olan trafik kanalıdır.

Direkt trafik için genellikle sadece web tarayıcısının adres satırına sitenin adını yazarak gelen ziyaretçiler direkt trafik kanalında toplanır şrklinfr bir tanım yapılır, ancak bu doğru değildir.

Direkt trafik kanalına sosyal ağlardan ve mobil uygulamalardan gelen ziyaretçiler hatta bazen organik aramalardan gelen ziyaretçiler bile dahil olabilir. Gelin hangi trafiklerin Direct olarak işaretlendiğine birlikte bakalım.

 • Web tarayıcılarının adres satırına tam alan adı yazılmasıyla siteye direkt yapılan ziyaretler,
 • Web tarayıcılarının yer imleri aracılığıyla siteye yapılan ziyaretler,
 • SSL güvenlik sertifikası kullanılan bir web sayfasından, SSL sertifikası kullanılmayan başka bir web sayfasına yapılan ziyaretler,
 • Bir e-posta iletisindeki bağlantıya tıklanarak yapılan ziyaretler,
 • Doc, Xml, Pdf vb. bir dokümandaki bağlantıya tıklanarak yapılan ziyaretler,
 • Facebook, Twitter, Flipboard, Buffer vb. mobil uygulamalardaki bağlantılara tıklanarak yapılan ziyaretler, (Mobil uygulamalar genellikle Referrer bilgisi iletmez)
 • Whatsapp, Messenger gibi uygulamalarda paylaşılan bir URL’e tıklanarak yapılan ziyaretler,
 • Yenilenen oturumlar,
 • QR kodların okutulmasıyla gerçekleşen ziyaretler,
 • Bazen organik aramalar sonucu yapılan ziyaretler de tarayıcı kaynaklı sorunlardan dolayı Direct’e düşebilir.

Direct trafiğin tamamını engellemek mümkün değil fakat UTM Campaign kullanarak olabildiğince minimize edebilir, daha sağlıklı raporlar oluşturabilirsiniz. Örneğin e-mail marketing yapıyorsanız burada kullandığınız tüm linklerde utm parametrelerini kullanarak, mail kampanyanızdan gelen ziyaretçilerin direct’e düşmesini engelleyebilirsiniz.

2- Organic Search

Arama motorlarından yapılan doğal aramalar sunucu web sitenize yapılan ziyaretler Organic Search trafik kanalına düşer.

Edinme > Tüm Trafik > Kanallar > Organic Search yolunu izleyerek rapora ulaşabilirsiniz.

Organic Search’te en büyük sıkıntımız (Not Provided) ifadesidir.

Organik aramalar yoluyla sitenizi ziyaret edenleri incelerken, kitleye göre değişmekle birlikte oturumların yaklaşık %95’e yakın bölümünün, anahtar kelime alanında (Not Provided) yazdığını göreceksiniz.

Not Provided nedir?

Google Analytics, gizlilik gerekçesiyle gmail hesabı ile oturum açan kullanıcıların yaptıkları aramaları Not Provided ibaresi ile gösteriyor. Yani bu şu anlama geliyor; Not Provided ifadesiyle gösterilen ziyaretçilerin sitenize hangi anahtar kelime üzerinden geldiğini göremiyorsunuz.

Not Provided politikası, Google’ın 2011 yılında Google hesaplarının gizliliğini sağlamaya yönelik aldığı bir karara dayanıyor. İlk zamanlar Not provided oranı oldukça düşüktü fakat günümüzde gmail kullanıcılarının artmasına paralel olarak Türkiye hedefli yayın yapan web sitelerinde Not Provided oranı %95’lere kadar yükseldi.

Not Provided’a değinmişken, (Not Set)’in de ne olduğunu açıklayayım.

Not Set nedir?

Google der ki; (not set), Analytics’in seçtiğiniz boyutla ilgili herhangi bir bilgi almadığında kullandığı yer tutucudur.

Ancak Google tarafından bilindiği halde, toplanan bazı verilerin gizlilik politikası nedeniyle Analytics üzerinden anonim olarak dahi paylaşılmadığı konusunda analytics uzmanlarının ortak görüşü vardır.

(not set) ifadesini nerede görebilirsiniz?

1- Davranış > Site İçeriği > Açılış Sayfaları bölümünde bazı açılış sayfaları için uri yerine (not set) ifadesi görebilirsiniz. Bu genellikle ilgili görünümde filtrelenen bazı oturum isabetlerinden kaynaklı olarak karşımıza çıkan bir sorundur. Örneğin belirli sayfa görüntülemelerini kaldıran bir görünüm filtresi bu soruna neden olabilir.

2- Kitle > Teknoloji > Tarayıcı ve İşletim Sistemi > Ekran Çözünürlüğü bölümünde örneklendirilemeyecek kadar düşük trafik hacmine sahip boyutlar ve veri toplanamayan bazı girişlere ait bilgiler için de (not set) görebilirsiniz.

3- İçerik gruplama kullanıyorsanız ve tüm sayfaları gruplamadıysanız Davranış > Site İçeriği >Tüm Sayfalar bölümünden ilgili içerik grubunu seçtikten sonra not set ifadesi ile karşılaşabilirsiniz.

3- Social

Sosyal ağlardan gelen ziyaretler Social kanalında toplanır. Ancak bu sadece facebook, twitter, Instagram, Google+, Linkedin gibi popüler sosyal ağları kapsar. Belli başlı sosyal ağlar dışında, social kategorisinde değerlendirilebilecek bir çok web sitesi olsa da bunların social trafik kanalına düşmesi için default kanalları özelleştirmeniz gerekir.

 

4-Email

E-posta iletilerinden gelen trafik email kanalında toplanır ve aracı e-mail ile eşleşir.

5- Affiliates

Satış ortaklığı ağlarından gelen trafik bu kanalda toplanır ve aracı affiliate ile eşleşir.

6- Referral

Diğer web sitelerinden sitenize gelen trafik Referral kanalında toplanır ve aracı referral ile eşleşir.

7- Paid Search

Arama ağı reklamları üzerinden sitenize gelen trafik bu kanalda toplanır ve aracı cpc, ppc veya paidsearch olabilir.

8- Other Advertising

Paid Search ve Display dışındaki reklamlar üzerinden sitenize gelen trafik bu kanalda toplanır ve aracı cpv, cpa, cpp VEya content-tex olabilir.

9- Display

Görüntülü reklam ağı üzerinden sitenize gelen trafik bu kanalda toplanır ve aracı display, cpm veya banner olabilir.

Bir önceki yazımız olan Analytics Optimizasyonu 1 - Hemen çıkma oranını düşürmek başlıklı makalemizde analytics optimizasyonu ve google analytics hakkında bilgiler verilmektedir.

Sedat Deniz

2008 yılında yerel işletmelere freelance web site içerik yönetimi, seo ve sosyal medya danışmanlığı yaparak sektöre giren Sedat Deniz, Net Ticaret, Natro gibi teknoloji şirketlerinin dijital pazarlama departmanlarında çalıştı. Digibus Agency'de Proje Yöneticisi, Dörtgen Dış Ticaret'te E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında bulunan Sedat Deniz, profesyonel iş yaşamına 2016 yılından bu yana, Dünya Gazetesi’nde Dijital Kanallar Yöneticisi olarak devam etmektedir.

Yorum ekle

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.