Web Analytics

Google Analytics web site, mobile site, app analytics yapılandırması

Web mülklerinizi ve mobil uygulamalarınızı Google Analytics ile takip ediyorsanız, bu mülkleri en iyi şekilde nasıl yapılandıracağınızı anlatıyorum. Çünkü kişisel sitelerden kurumsal sitelere birçok web sitesinde ziyaretçileri izlemek ve analiz etmek için google analytics kullanılıyor fakat deneyimlerime göre, bazı medya kuruluşlarının bile analytics’i çok doğru kullanmadığını söyleyebilirim. Hatta analytics’in sadece “sitede kaç kişi var” sorusuna cevap olarak kullanıldığını gördüm:)

Şimdi site ve uygulamalarınızı nasıl yapılandırmanız gerektiğini anlatmaya başlayalım efendim.

Öncelikle bir şirket hesabı yönetiyorsanız, şirketin hem web sitesi hem de mobil sitesi varsa bu siteleri ayrı ayrı mük olarak eklemek yerine, farklı görünümler altında toplamalısınız. Bu sayede hem kendi oluşturduğunuz özel görünümler ile filtrelenmiş raporları görebilir, hem de filtrelenmemiş trafiği tek çatı altında görebilirsiniz.

Örnek:

Web site: sedatdeniz.com

Mobil site: m.sedatdeniz.com

Bu siteleri tek çatı altında toplamak ve aynı zamanda ayrı ayrı analiz imkanına sahip olmak için, analytics’te;

Yönetici >> Hesap >> Mülk >> Yeni görünüm oluştur adımından web ve mobil siteler için yeni görünümler oluşturuyoruz.

Sonra Yönetici >> Hesap >> Mülk >> Görünüm >> sedatdeniz.com >> Filtreler >> Filtre Ekle yolunu izleyerek, sadece sedatdeniz.com trafiğini filtrelememiz gerekiyor. Bunun için analytics’in “Hariç tut/Dahil et” filtresini kullanabiliriz. Ben mobil site trafiğini hariç tutmayı tercih ediyorum.

Bu filtre ile sedatdeniz.com görünümünden m.sedatdeniz.com hostname’ine gelen trafiği hariç tutarak, sadece web sitesine gelen trafiğin raporlanmasını sağladık. Aynı işlemi m.sedatdeniz.com için uygulayarak, web trafiğinin m.sedatdeniz.com görünümünde hariç tutulmasını sağlayabiliriz.

Analytics görünümlerinde kullanabileceğiniz dört filtre var. Eğer şirket içinde farklı kişilerin görebileceği kısıtlı bir görünüm oluşturmak isterseniz yine bu filtreler yardımıyla bunu yapabilirsiniz. Örneğin yazı işleri departmanına, sadece site içeriği ile ilgili raporlamaları içeren bir görünüm oluşturabilirsiniz. Ya da abonelik departmanına utm campaign parametresiyle kampanyaları takip edebilecekleri bir görünüm oluşturabilirsiniz.

  • Hariç tut/Dahil et: Belirli verileri raporlarınızdan hariç tutun veya raporlarınıza yalnızca belirli verileri dahil edin.
  • Küçük harf/Büyük harf: Filtre alanını (ör. İstek URI’si) tamamen küçük veya büyük harfe dönüştürür. Filtre yalnızca ilk harfleri etkiler.
  • Ara ve değiştir: Filtre alanındaki bir dizeyi raporunuzda başka bir dizeyle değiştirir. Örneğin, raporlarınızın daha okunabilir olması için İstek URI’sinde <:kategori kimliği>:’ni <kategori adı> ile değiştirebilirsiniz.
  • Gelişmiş: Bir veya iki filtre alanındaki bilgileri ayıklar ve söz konusu bilgileri üçüncü bir alana girer. Örneğin, Cep telefonu modeli adı alanındaki her şeyi değişken A1 (.*) adıyla, Ekran çözünürlüğü alanındaki her şeyi de değişken B1 (.*) adıyla ayıklayıp bunları Özel Alan 1’de $A1:$B1 olarak birleştirebilirsiniz. Raporlarınızda Özel Alan 1’de şunun gibi bilgiler bulunur: Samsung Galaxy Nexus:720×1280.

Mobil uygulamalar için Analytics yapılandırması

Play Store , iTunes ve Microsoft Store için geliştirilmiş uygulamalarınızı Analytics’te Hesap> Mülkler hiyerarşisinde oluşturmanız sağlıklı olacaktır. Her uygulama için ayrı bir hesap oluşturmanın çok sağlıklı bir yapı olmadığını belirtmeliyim.

Hesabınıza mobil uygulama takibi için yeni mülk eklemek istiyorsanız, Hesap>>Mülk>>Yeni mülk oluştur adımını izleyin. Açılan sayfadan ‘Mobil uygulama’yı seçin ve devam edin. Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra, analytics’in uygulamaya entegrasyonu için IT departmanı ile iletişime geçin.

Google Analytics yapılandırması ile ilgili sorularınız olursa yorum bölümüne bekliyorum, faydalı olması dileğiyle.

Bir önceki yazımız olan Google Analytics Trafik Kanalları (Detaylı Anlatım) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sedat Deniz

2008 yılında yerel işletmelere freelance web site içerik yönetimi, seo ve sosyal medya danışmanlığı yaparak sektöre giren Sedat Deniz, Net Ticaret, Natro gibi teknoloji şirketlerinin dijital pazarlama departmanlarında çalıştı. Digibus Agency'de Proje Yöneticisi, Dörtgen Dış Ticaret'te E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında bulunan Sedat Deniz, profesyonel iş yaşamına 2016 yılından bu yana, Dünya Gazetesi’nde Dijital Kanallar Yöneticisi olarak devam etmektedir.

Yorum ekle

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.