SEO

Google RankBrain Algoritma Güncellemesi

google rankbrain

google rankbrain

Google, daha iyi arama sonuçları sunmak için bir süredir üzerinde çalıştığı yapay zeka teknolojisini canlıya geçirdi.

Peki RankBrain adı verilen, Google’ın en kapsamlı algoritma güncellemelerinden biri olan bu güncelleme nasıl çalışacak ve Google’da neleri değiştirecek?

Semantik web’i duymuşsunuzdur. Google, uzun zamandır interneti anlamlandırma çabası içindeydi ve bunu tam olarak olmasa da arama deneyimlerimizi iyileştirme noktasında başardı diyebiliriz. Mesela Google’da bir arama yaparsınız, Google yaptığınız aramada bir hata varsa, düzeltilmiş sonuçları gösterir ya da “bunu mu demek istediniz?” şeklinde bir soru yöneltir. İşte yapay zekaya giden yol buradan başlıyor, konumuz web’i anlamlandırma..

Yapay zekayı makine temelli öğrenme şeklinde adlandırmamız yanlış olmaz.  Nitekim algoritmalar en baştan belirlenmiş katı kurallara göre geliştirebileceği gibi, sistemin çalışması sırasında, bazı önemli kriterlerin alacağı etkileşimlere göre de şekillenebilir. İşte RankBrain  tam olarak bu şekilde çalışıyor. Yapay zeka kullanıcıların Google üzerindeki kullanım alışkanlıklarına, arama sorgularına, site tıklamalarına, sitede kalma sürelerine ve daha bir çok kritere göre sonraki aramalarda iyileştirilmiş sonuçlar sağlıyor.

Yapay zekaya neden ihtiyaç duyuluyor?

Arama motorlarının amacı, insanlara internet aramalarında en iyi sonucu göstermektir. Dolayısıyla her gün milyonlarca insanın milyarlarca arama sorgusuna cevap veren arama motorları, ticari amaçlarla daima manipüle edilir hale geldiğinden, her zaman güncelliğini koruyan arama motoru sıralama algoritması gerekiyor. Bu algoritmaların yazılımcılar tarafından geliştirilip makine diline çevrilmesi yavaş gelişme kaydedilmesine sebep oluyor, dolayısıyla insan gibi öğrenen ve öğrendiklerini yorumlayabilen yapay zekaya ihtiyaç duyuluyor.

Elbette insan katkısı olmaksızın bir yapay zeka geliştirilmesi mümkün değildir, ancak belli başlı kurallar ve sonrasındaki kullanıcı deneyimlerine göre insan aklına yakın işlemler yapan yapay zekalar geliştirilebilir.

Tıpkı bilim kurgu filmlerindeki gibi.. Düşünsenize yapay zeka geliştiriliyor ve robotlar insanlara başkaldırıyor 🙂

Google arama sonuçlarının RankBrain ile  nasıl şekilleneceğini ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Bir önceki yazımız olan İçerik Pazarlamasının 10 püf noktası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sedat Deniz

2008 yılında yerel işletmelere freelance web site içerik yönetimi, seo ve sosyal medya danışmanlığı yaparak sektöre giren Sedat Deniz, Net Ticaret, Natro gibi teknoloji şirketlerinin dijital pazarlama departmanlarında çalıştı. Digibus Agency'de Proje Yöneticisi, Dörtgen Dış Ticaret'te E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında bulunan Sedat Deniz, profesyonel iş yaşamına 2016 yılından bu yana, Dünya Gazetesi’nde Dijital Kanallar Yöneticisi olarak devam etmektedir.

1 yorum

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.