Marketing SEO

İçerik Pazarlamasının 10 püf noktası

İçerik kraldır.

İçeriğin önemine binaen söylenen bu klasik sözü duymuşsunuzdur muhakkak. İçeriğin öneminden bahsederken, Bill Gates‘in 1996 yılında söylemiş olduğu bu sözden bahsetmemek olmaz. Gates’in söylediği bu sözün önemi, yaklaşık 10 yıl sonra anlaşıldı ve dijital dünyada daha kaliteli içerikler üretilmeye başlandı.

İçerik pazarlaması nedir?

İçerik pazarlaması, doğru hedef kitleye ulaşmak ve KPI hedeflerinin gerçekleştirilmesini sağlamak üzere, içerik stratejisi dahilinde belirlenen içeriklerin, uzman içerik editörleri tarafından özenle hazırlanması ve içerik planı dahilinde yayınlanmasıdır.

İçerik pazarlaması ne işe yarar?

Ben size içerik pazarlama ile kısaca ne tür faydalar sağlayabileceğinizden bahsedeyim, gerekli olup olmadığına siz karar verin.

İçerik pazarlaması ile;

 • Daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.
 • Ulaştığınız kişileri müşteriye çevirebilirsiniz.
 • Ulaştığınız kişileri segmente ederek remarketing/retargeting yapabilirsiniz.
 • Dönüşümlerinizi (satış, kayıt vb.) artırabilirsiniz.
 • Markanız ile müşterileriniz arasında bağlılık oluşturabilirsiniz.
 • Site ziyaretçilerini artırabilirsiniz.
 • Sayfada geçirilen süreyi artırabilirsiniz.
 • Bounce Rate’i düşürebilirsiniz.

İçerik pazarlaması nasıl yapılır?

Sizi çok meşgul etmeyeceğim ve nasıl içerik pazarlaması yapacağınızı güncel örneklerle açıklayacağım.

Bilgi çağındayız ve mümkün olan her türlü işimizi bilgisayar ve bilgisayar niteliğindeki mobil cihazlarımız üzerinden gerçekleştiriyoruz. Mesela gün içinde gündemi internetten takip ediyoruz, gideceğimiz adresi internetten teyit ediyoruz, yemek tariflerine internetten bakıyoruz ve istediğimiz ürünleri internetten satın alıyoruz.

Her şey bir Google aramasıyla başlıyor

Günümüzde merak ettiğimiz veya öğrenmek istediğimiz herhangi bir konu varsa ilk önce Google’da bir arama yapıyor ve sonuçta işimize yarayacağını düşündüğümüz siteye tıklıyoruz. 

Google, arama sonuçlarında en iyi sonucu sunmak için çaba sarf ediyor. Buna rağmen bazen yanıltıcı içeriğe sahip siteler öne çıkabiliyor ancak zaman içerisinde daha değerli içerikler üst sıralarda pozisyon alıyorlar.

Yaptığımız arama şu amaçlarla ilgili olabilir;

 • Bilgi alma (ne, nasıl, neden, ne zaman, kaçı, hangi gibi…)
 • Bir ürün hakkında yorum alma (XXX nasıl)
 • X ürün satın alma (iPhone X satın almak)
 • X marka ürün satın alma (Apple satın almak)
 • X marka model ürün satın alma (Apple iPhone X satın alma)
 • X marka model fiyat öğrenme (Samsung A9 fiyat)
 • X – X karşılaştırma (Samsung S9 – iPhone X karşılaştırma)

Yaptığımız arama sonucunda tıkladığımız sitenin bizim sorumuzu cevaplıyor veya sorunumuzu çözüyor olması gerekiyor. Eğer çözmüyorsa orada bir problem var demektir.

Ürünlerini internetten satan veya satmak için talep toplayan işletmeler, arama motorlarından gelen trafiği artırmak için arama motoru optimizasyonunun bir kolu olan içerik pazarlaması yapmalıdır.

İçerik pazarlaması yaparken hedefimiz trafik almaktan ziyade, doğru içeriğe doğru ziyaretçiyi çekmek olmalıdır. Bu hedef ile yola çıkmamız durumunda CTR artacak, bounce rate düşecek, SERP sıralamasında ise artış sağlanacaktır. Günün sonunda sayfaya yerleştireceğimiz action button ya da form da bu başarıdan payına düşeni alacaktır.

Web’de yaptığımız tüm aksiyonlar (tıklama, izleme, bekleme, form doldurma, kayıt olma, indirme ya da satın alma) bir tetikleme ile oluşuyor.  Bu tetikleme birçok farklı etmenin (Tasarım, profesyonellik, fonksiyonellik, içerik kalitesi, güvenilirlik) birleşmesiyle gerçekleşiyor. Dolayısıyla içerik pazarlaması tek başına yeterli olmuyor.

İnternette gezinirken esasen çok az yazı okuruz ama çok fazla video seyrederiz ve foto galeri gezeriz. Bu yüzden özellikle haber siteleri, ziyaretçilerin sayfada kalma sürelerini artırmak için mümkün olan her sayfaya video eklerler ve hatta kullanıcı deneyimini pek de önemsemeyen yayıncılar bu videolara autoplay özelliği verirler.

Buzzfeed, Onedio, Listelist gibi yeni nesil içerik yayıncılığı yapan pek çok sitede, en çok etkileşim alan içeriklerin fotoğraf, infografik ve video gibi ögelerle zenginleştirildiğini görebilirsiniz. Ayrıca içerikte issuu’dan slide, twitter’dan tweet, facebook’tan post da gömüldüğünü görmeniz mümkün.

İçerik pazarlamasının püf noktaları

İçerik pazarlaması çalışmalarında kullanılacak içerik türleri sektöre, markaya ve amaca göre değişiklik gösterir. Bu yüzden bahsedeceğim çalışmalar markanız nezdinde tam olarak uygulanabilir olmayabilir ama hikayenin ana temasını anladıysanız bu püf noktaları markanıza uyarlayabilirsiniz.

 1. Web site tasarımı responsive olmalıdır ve göz yormayan renkler tercih edilmelidir.
 2. Web site SEO optimize URL yapısına sahip olmalıdır.
 3. İçerikler ve içeriklere eklenen ögeler tüm cihazlarda sorunsuzca görüntülenebilir boyutta olmalıdır.
 4. Oluşturulacak içerik, Google Analytics ve Google Trends’den yararlanılarak yapılacak analize göre belirlenmelidir.
 5. İçerik başlığında ve detayında ‘hedeflenen anahtar kelimeler’ kullanılmalıdır.
 6. İçerikler fotoğraf, video, infografik, podcast’in yanı sıra tweet, post ve slide’larla zenginleştirilmelidir.
 7. İçerikler sektörünüz ile ilgili olmalıdır.
 8. İçerik oluşturulurken imla kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat edilmelidir.
 9. İçerikte okuyucunun ilgilenebileceği benzer içerikler bulunmalıdır.
 10. Sayfada okuyucunun dikkatini dağıtacak popup vb. objeler kullanılmamalıdır.

İçerik pazarlamasında kullanılabilecek içerik türleri

 1. Uzman görüşleri
 2. Tavsiyeler
 3. Karşılaştırmalar
 4. Tahminler
 5. Anketler
 6. Marka haberleri
 7. Vaka analizleri
 8. Araştırmalar
 9. Nedir serisi
 10. Nasıl yapılır serisi

İçerik Pazarlamasına dair püf noktaları paylaştım. İçerik oluştururken burada belirttiğim püf noktalarını dikkate alırsanız, kısa sürede organik trafikte artış sağlayacağınızı görebilirsiniz.

Sedat Deniz

2008 yılında yerel işletmelere freelance web site içerik yönetimi, seo ve sosyal medya danışmanlığı yaparak sektöre giren Sedat Deniz, Net Ticaret, Natro gibi teknoloji şirketlerinin dijital pazarlama departmanlarında çalıştı. Digibus Agency'de Proje Yöneticisi, Dörtgen Dış Ticaret'te E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında bulunan Sedat Deniz, profesyonel iş yaşamına 2016 yılından bu yana, Dünya Gazetesi’nde Dijital Kanallar Yöneticisi olarak devam etmektedir.

1 yorum

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Hocam içerik pazarlaması için pek çok trick aldım sizden çok sağolun.