Genel

Medium Deneyimim ve WordPress’e Dönüşüm

medium wordpress blog

Medium sade tasarımı ve kullanışlı platformuyla bloglamaya yeni başlayanlardan tutun da profesyonel yazarlara kadar milyonlarca kişiye ulaşmayı başarmış bir blog sitesidir.

Elbette bu kadar değil, Medium‘u diğerlerinden farklı kılan ise sosyal medya ile bütünleşik bir blog deneyimi sunmasıdır. Peki ama WordPress ile Medium ne alaka şimdi dediğinizi duyar gibiyim 🙂

İnsan ne için yazar?

Yazmak insanın içgüdüsel bir hareketidir aslında, ilk çağlardan beri insanlar mağaralara, taş kitabelere ve ağaçlara resimler çizerek bir şeyler anlatmaya çalışmış, sonralarda yazının icadı ile gündelik hayattan kesitler,  devlet yönetimine dair kurallar gibi her telden yazıları taşa, kağıda dökmeye başlamışlardır. Atalarımız boşuna dememişler;

“Söz uçar yazı kalır”

Blogcular ego, para kazanmak veya zevk için blog yazarlar. Blog yazmak amacına göre iş ya da hobi olur, ama her ne amaçla yazarsak yazalım yazılarımızın daha fazla kitleye ulaşmasını isteriz. İşte bu noktada sosyal medyanın inanılmaz gücünden faydalanırız.

Medium’da blog yazanlar başkalarına ait milyonlarca yazıyı görebilir, blog yazarlarını takip edebilir, içerikleri beğenebilir ve yorum yapabilirler. Bu açıdan Medium, benzer mikro blog servislerine göre çok daha etkileşimli bir network sunuyor.

Geçtiğimiz aylarda Wordpress bloglarını kapatıp Medium’a geçiş yapan ahaliye ben de dahil oldum. Ancak bir kaç yazıdan sonra tekrar WordPress bloguma geçiş yaptım.

Medium’a geçme amacım sadece keşfetmekti.. Bir kaç arkadaşım Medium’da yazmanın ayrı bir zevk olduğundan bahsetmişlerdi ve denemek istedim. Ama gel gör ki ben kendi bloğumda aldığım zevki Medium’da alamadım. Bu sebeple WordPress’e geri döndüm, ama bir farkla.. Medium tasarımı ile 🙂

Medium’un sade tasarıma hayran kaldım ve Kanishk Kunal tarafından yapılan Fastr temasını kullanmaya karar verdim. İhtiyaç olan bir kaç eklentiyle de süsleyince WordPress’ten aldığım zevki doruklara çıkardım diyebilirim..

WordPress’i kendi zevkinize göre bir tasarım ile zenginleştirin. Medium filan hikaye ama hep tekrar ettiğimiz bir söz var;

“İnternette iz bırakın”

Bir önceki yazımız olan .host alan adı kayıtları başlıyor başlıklı makalemizde .host alan adı ve .host domain kaydı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili konular:

Sedat Deniz

2008 yılında yerel işletmelere freelance web site içerik yönetimi, seo ve sosyal medya danışmanlığı yaparak sektöre giren Sedat Deniz, Net Ticaret, Natro gibi teknoloji şirketlerinin dijital pazarlama departmanlarında çalıştı. Digibus Agency'de Proje Yöneticisi, Dörtgen Dış Ticaret'te E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında bulunan Sedat Deniz, profesyonel iş yaşamına 2016 yılından bu yana, Dünya Gazetesi’nde Dijital Kanallar Yöneticisi olarak devam etmektedir.

1 yorum

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • forever wordpress! diye boşuna demiyoruz hocam medium güzel bi blogluk olsada kontrol sende değil….