Genel

Online güvenlik için tek çözüm: SSL Sertifikası

ssl sertifikasi
ssl sertifikasi

ssl sertifikasi

SSL sertifikası güvenli bir internet deneyimi için tüm web sitelerinde kullanılması gereken bir teknolojidir. 

İnternetten alışveriş yapıyorsanız hepsiburada, sanalpazar, gittigidiyor gibi e-ticaret sitelerinde ssl sertifikası kullanıldığını görebilirsiniz. Bir web sitesinde ssl sertifikası kullanılıp kullanılmadığını anlamanın en kolay yolu, siteye girdikten sonra web tarayıcınızın adres çubuğunda bulunan site adresinin https ile başlamasıdır. Https ingilizce olan secure hypertext transfer protocol’ün kısaltmasıdır ve Türkçe’ye güvenli hiper metin aktarım iletişim kuralı olarak çevrilmiştir. HTTPS ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

SSL sertifikaları, internet üzerinden doldurduğunuz form bilgilerinin şifrelenip karşı tarafa iletilmesini sağlıyor. Bu sebeple özellikle kimlik bilgileriniz ve kredi kartı bilgileriniz gibi önemli bilgiler vereceğiniz web sitelerinde ssl kullanıldığından emin olun, aksi durumda bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.

SSL kullanılan web sitelerinde girdiğiniz tüm bilgiler 256 bit’e kadar şifreleniyor, bu sayede şifrelemiş bu bilgileri hackerlar ele geçirse bile bugünkü teknoloji ile çözmelerinin mümkünatı yoktur. Hatta konferanslarda şöyle bir örnek verilir; “ssl ile şifrelenmiş bir veri, 1 milyon dolar yatırım yapıldıktan sonra bile 60-70 yıl sonra çözülebilmektedir.” Dolayısıyla 60-70 yıl sonra çözülen bir şifre zaten güncelliğini ve doğruluğunu kaybetmiş olacağından, ssl sertifikası gerçek bir güvenlik sağlamaktadır.

Eğer bir web siteniz varsa ve sitenizde ssl ile güvenli iletişim sağlamak istiyorsanız, ssl.net.tr üzerinden uygun fiyatlı bir ssl sertifikası satın alabilirsiniz. SSL Net Türkiye’nin ilk ve tek ssl sertifikası sağlayıcısı ve ücretsiz sertifika kurulum desteği veriyor, böylece sertifika kurulumu için teknik bilgi gerekmeksizin sitenizde veri güvenliği sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Medium Deneyimim ve WordPress'e Dönüşüm başlıklı makalemizde medium ve wordpress hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili konular:

Sedat Deniz

2008 yılında yerel işletmelere freelance web site içerik yönetimi, seo ve sosyal medya danışmanlığı yaparak sektöre giren Sedat Deniz, Net Ticaret, Natro gibi teknoloji şirketlerinin dijital pazarlama departmanlarında çalıştı. Digibus Agency'de Proje Yöneticisi, Dörtgen Dış Ticaret'te E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında bulunan Sedat Deniz, profesyonel iş yaşamına 2016 yılından bu yana, Dünya Gazetesi’nde Dijital Kanallar Yöneticisi olarak devam etmektedir.

1 yorum

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • firma sitemizde ssl sertifikası kullanmaya başladık, seo bakımından Google’da anahtar kelimlerimizde iniş çıkışlar oluyor. Seo için de etkili demek 🙂