Marketing

Pazarlamada ‘fiyat’ ve ‘rekabet’ stratejisi

rekabet stratejisi

Otomotiv, perakende, lojistik, sigorta…

Sektörünüz ne olursa olsun, pazara sunduğunuz ürünler için iyi bir rekabet stratejiniz olmalıdır . Rakip şirketlere karşı muhteşm bir rekabet stratejisi oluşturmanın pek çok yolu var, ancak fiyat rekabeti hiç bir zaman bunlardan biri olmamalıdır.

Fiyat rekabeti neden iyi bir strateji değildir?

Çünkü ‘ucuz ürün veya hizmet’ çok müşteri getirse de kar marjı düşük ve operasyonel yükü yüksek bir iş yapmanıza neden olacaktır. Operasyon yükü arttıkça organizasyon daha yönetilemez bir hal alacak ve kaliteden ödün vermemek adına daha fazla istihdamı zorunlu kılacaktır. Günün sonunda çok fazla efor sarf ederek, rakiplerinizden daha düşük kar marjı ile çalışıp büyük bir organizasyonu yöneteceksiniz ve sonuçta şirketinizin EBİTDA‘sı rakiplerinizin altında kalacaktır. Bu da şirketinize yapılacak olası yatırımların veya satın almaların önünde set olacaktır.

Peki nasıl bir rekabet stratejisi oluşturulmalıdır?

Öncelikle rekabet stratejisi sektöre, pazara ve pazardaki oyunculara göre yapılacak analizler sonucunda oluşturulmalıdır. Gelişigüzel hazırlanmış, her şirketin şak diye uygulayabileceği bir strateji pek de strateji sayılmaz.

Rekabet stratejisi oluşturmak için 10 püf noktası

  1. Şirketin rakiplerine göre avantajlı olduğu durumlar var mı? (Marka bilinirliği, müşteri sayısı, memnuniyet oranı vb.)
  2. Ürün/hizmet pazarda ilk mi?
  3. Ürün/hizmeti farklı kılan özellikler var mı?
  4. Ürünü/hizmeti müşteri tiplerine göre özelleştirmek mümkün mü?
  5. Ürünü/hizmeti sektörel olarak özelleştirmek mümkün mü?
  6. Küçük, orta ve büyük ölçekli tüm şirketlerin beklentileri ortak mı?
  7. Müşterilerin farklı/ek taleplerine özel hizmetler sunulabilir mi?
  8. Ürün/hizmet temel seviyede makul fiyatla sunulup, ekstralar ile çapraz satışlar yapılabilir mi?
  9. ‘Kişiselleştirilmiş’ ürünler veya hizmetler sunulabilir mi?
  10. Fiyatlarınız rakiplerinizden ne kadar yüksek veya düşük?

Yukarıda sorduğum sorulara vereceğiniz cevaplar, ürün ve hizmetleriniz için rekabet stratejisi oluştururken çok yararlı olacak püf noktalarıdır.

Gördüğünüz gibi fiyat karşılaştırmasını en sona bıraktım. Bunun nedenini de şöyle açıklayayım; pazara sunduğunuz ürünleri ve hizmetleri farklılaştıramazsanız rekabet için geriye tek bir silahınız kalır; fiyat! Bu silahı nükleer bir güç gibi düşünün ve kullanmayı asla tercih etmeyin.

Bir önceki yazımız olan İçerik Pazarlamasının 10 püf noktası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sedat Deniz

2008 yılında yerel işletmelere freelance web site içerik yönetimi, seo ve sosyal medya danışmanlığı yaparak sektöre giren Sedat Deniz, Net Ticaret, Natro gibi teknoloji şirketlerinin dijital pazarlama departmanlarında çalıştı. Digibus Agency'de Proje Yöneticisi, Dörtgen Dış Ticaret'te E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında bulunan Sedat Deniz, profesyonel iş yaşamına 2016 yılından bu yana, Dünya Gazetesi’nde Dijital Kanallar Yöneticisi olarak devam etmektedir.

Yorum ekle

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.