SEO

SEM Nedir? Detaylı Bilgi!

sem

sem

SEM, Türkçe’ye arama motoru pazarlaması olarak çevirdiğimiz search engine marketing teriminin kısaltmasıdır. Arama motoru pazarlaması sayesinde daha fazla müşteri potansiyeline ulaşmanız mümkün!

Türkiye’de internet kullanıcılarının %98‘i arama motoru olarak Google kullanıyor. İnternetkullanıcıları google’da herhangi bir arama yaptıkları zaman google arama sonucunda yüzlerce web sitesini sayfa sayfa listeliyor ve bu listeyi milisaniyeden bile daha kısa bir sürede ve 200’Den fazla kritere göre hazırlıyor. (Detaylı bilgi için google arama nasıl çalışır ? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.)

İnsanlar bir arama yaptıktan sonra google’ın arama sonuç sayfasında genellikle ilk bir kaç site ilgilerini çeker. Sonraki sayfaya geçme ihtimalleri oldukça düşüktür. Bu yüzden web site sahipleri sitelerini olabildiğince üst sıralarda görmek isterler. Web sitelerini google’da üst sıralara çıkarmak için iki yöntem vardır. Bunlardan birincisi seo arama motoru optimizasyonu, ikincisi ise sem arama motoru pazarlamasıdır.

SEO, bir web sitesinin arama sonuçlarında üst sıralarda gözükmesi için web sitesinin arama motoru alt yapısına uygunlaştırılması sürecidir ki bu süreç 1 gün, 1 ay, 1 yıl şeklinde kısıtlanamaz. Çünkü arama motorları kullanıcılara en iyi sonucu göstermek için daima yeni karmaşık algoritmalar geliştirirler. Bu algoritma güncellemelerinin sebebi ise manipülasyonları önlemektir. (SEO ile ilgili detaylı bilgi için Seo Nedir? Detaylı Bilgi! başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.)

SEM, doğal seo çalışmaları ile arama motorlarında üst sıralarda listelenemeyen web sitelerinin ücret karşılığı arama motorlarının sonuç sayfalarında listelenmesini sağlayan reklam yöntemidir. SEM çalışmaları yurtdışında google, yahoo, yandex gibi bir çok arama motoru üzerinden yapılırken, Türkiye’de akla sadece Google gelmektedir. Bunun temel sebebi elbette Türk internet kullanıcılarının büyük çoğunluğunun arama motoru olarak google’ı kullanmasıdır.

SEM arama motoru pazarlaması için Google adwords sistemini kullanabilirsiniz. Google ve diğer bir çok arama motoru reklam sistemlerinde reklamverenleri tıklama başı maliyet (pay per click) şeklinde ücretlendiriyor.

Arama motoru pazarlamasına ile ilgili Gizem Yücel’in etohum toplantısında yapyığı sunumu izlemenizi tavsiye ederim. Sunum 2011 yılına ait olsa da arama motoru pazarlamasının temellerine dair önemli bilgiler içeriyor.

 

Bir önceki yazımız olan İçerik Pazarlamasının 10 püf noktası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sedat Deniz

2008 yılında yerel işletmelere freelance web site içerik yönetimi, seo ve sosyal medya danışmanlığı yaparak sektöre giren Sedat Deniz, Net Ticaret, Natro gibi teknoloji şirketlerinin dijital pazarlama departmanlarında çalıştı. Digibus Agency'de Proje Yöneticisi, Dörtgen Dış Ticaret'te E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında bulunan Sedat Deniz, profesyonel iş yaşamına 2016 yılından bu yana, Dünya Gazetesi’nde Dijital Kanallar Yöneticisi olarak devam etmektedir.

Yorum ekle

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.