SEO

SEO için domain, uzantı ve coğrafi hedefleme

domain seo

Seo için alan adı oldukça önemli bir kriterdir. Bu yazımda alan adı ve uzantı seçiminde seo açısından nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsediyorum. Lütfen okuyun, iddia ediyorum seo için çok işinize yarayacak bu bilgiler..

Alan Adı Seçimi

Alan adı seçimine sadece seo açısından baktığımda alacağınız alan adında keyword geçmesini tavsiye ederim. Ancak mevcut bir markanız varsa ve bu markaya yatırım yaptıysanız çok da önemli değil, devam edelim.

Alan adınızı belirlediniz,şimdi sıra uzantı seçimine geldi. Dünyada en çok com, net, org gibi genel uzantılı alan adları kullanılıyor, bu alan adı uzantılarının en büyük avantajı global bilinirliği ve prestiji diyebiliriz. Diğer yandan hedefleme yapmak da oldukça kolay, çok dilli bir siteniz bile olsa her ülke için farklı dil seçeneği sunarak hedeflediğiniz ülkelere özel arama motorlarında rakiplerinize karşı avantaj sağlayabilirsiniz.

Yeni Nesil Alan Adı Uzantıları

Com, net, org gibi uzantılarda jenerik olarak tabir ettiğimiz niş isimlerin neredeyse tükenmesi sebebiyle, yeni nesil alan adı uzantıları piyasaya sürüldü. Yeni uzantılar genellikle sektör veya şehir isimlerinden oluşuyor. .hosting, .online, .club .ist, .istanbul gibi.. Yeni nesil domain uzantıları Google veya diğer arama motorları açısından teknik olarak farklı bir işleme tabii tutulmuyor. Bu bakımdan gTLD uzantılı bir alan adı bulamıyorsanız, new GTLD bir alan adı tescil etmenizde bir sakınca görmüyorum.

Ülke Kodlu Alan Adı Uzantıları

Genel alan adı uzantılarının yanı sıra, her ülkenin kendine ait ülke kodlu domain uzantısı mevcut. Türkiye’nin ülke kodu tr olduğundan alan adıları da com.tr, net.tr, org.tr, edu.tr gibi ikinci düzey olarak tescil edilebiliyor. Aslında bir çok ülke, direkt ülke kodlu bir şekilde alan adı uzantısı sağlıyor fakat Türkiye’de mevcut .TR alan adı yönetimini yapan ODTÜ 1990 yılında TÜVAKA(1) (Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı) tarafından alınan kararı uyguladığı için sadece ikinci düzey alt alan adı tescili gerçekleştiriliyor.

Seo bakımından ülke kodlu bir alan adı hedeflenen ülkede (ör: com.tr, net.tr vb.) genel uzantılı bir alan adına (ör: com,net,org) göre daha avantajlıdır. Fakat bu avantaj rakipleri geride bırakmaya yetecek kadar yüksek değildir 🙂

Yine de sadece Türkiye’yi hedefleyen bir web sitesinin domain uzantısının .tr olmasını tavsiye ederim, fakat bu alan adlarının tahsisi için de (uzantıya göre) çeşitli belgeler gerekebilir. .tr uzantılı alan adlarının tescili için gerekli belgeleri görmek için tıklayın.

Google bazı ülke kodlu (ccTLD) alan adı uzantılarını genel üst düzey alan adı olarak işler. Bunun nedeni ise bazı ülke kodlarının coğrafi hedef olarak değil de genel amaçlı bir anlam ifade ettiği şekilde algılanmasıdır. Bu alan adı uzantılarını da aşağıda görebilirsiniz.

 • .ad
 • .as
 • .bz
 • .cc
 • .cd
 • .co
 • .dj
 • .fm
 • .io
 • .la
 • .me
 • .ms
 • .nu
 • .sc
 • .sr
 • .su
 • .tv
 • .tk
 • .ws

ccTLD bir alan adı tescil ettiyseniz arama motorları varsayılan olarak ilgili ülkeyi coğrafi hedef olarak ayarlayacaktır. yukarıdaki ccTLD uzantıları dışında Google webmaster tools üzerinden coğrafi hedef ayarlayamıyorsunuz. Sitenize ekleyeceğiniz meta distribition etiketlerini de arama motorlarının dikkate almayabilir.

Özetle tek bir ülkeyi hedefliyorsanız ccTLD domain tescil edebilirsiniz, çok dilli global web siteleri için ise gTLD ve new gTLD alan adlarına yönelmelerini öneriyorum.

Dipnot

1- Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı (TÜVAKA) bugün Tübitak’a ait bir kuruluş olarak ULAKNET adıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bir önceki yazımız olan İçerik Pazarlamasının 10 püf noktası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili konular:

Sedat Deniz

2008 yılında yerel işletmelere freelance web site içerik yönetimi, seo ve sosyal medya danışmanlığı yaparak sektöre giren Sedat Deniz, Net Ticaret, Natro gibi teknoloji şirketlerinin dijital pazarlama departmanlarında çalıştı. Digibus Agency'de Proje Yöneticisi, Dörtgen Dış Ticaret'te E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında bulunan Sedat Deniz, profesyonel iş yaşamına 2016 yılından bu yana, Dünya Gazetesi’nde Dijital Kanallar Yöneticisi olarak devam etmektedir.

4 yorum

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • @msy her şey domain veya uzantı değil ama şahsi tecrübelerime göre bazı ngTld’ler otoriterlik bakımından com, net, org gibi uzantılara kıyasla hem arama motorları hem de insanların gözünde itibar görmüyor. msy.kim uzun süredir aktif ve oldukça güncel bir blog olmasına rağmen anasayfada bile domain otoritesi ve sayfa otoritesinin 1 olduğuna bakılırsa .kim uzantısı da bahsettiğim new gTLD’lerden biri ve çok daha fazla uğraş gerektiriyor.. Ama tüm dünyada çok arananlar listesinin başında gelen Kim Kardashian, Kim Dot Com veya Kim Jong-un için uygun bir uzantı diyebilirim 🙂

   • Bu mozillanın domain otoritesi ıvır zıvırına çok da takılmamak lazım. Bu arkadaşın sitesinden bir haber başlığını alıp, Google’da aratında zaten ilk onun sitesi çıkıyor. Yani bana göre Google olması gerektiği gibi çalışıyor. Zaten 2bin küsür sayfasını indekslemiş. (Bu örneği merak ettiğim için baktım). İyi çalışmalar…