SEO

Seo Nedir? Detaylı Bilgi!

Seo ingilizce Search Engine Optimization teriminin kısaltmasıdır. Seo Türkçe Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Kısaca seo bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda çıkması için yapılan çalışmalar bütünüdür.

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte web sitelerinin sayısının artması bilgiye kolay ulaşma bakımından çok yararlı oldu. Ancak aynı zamanda internette büyük bir çöp yığını oluştu. Bu çöp yığını doğru bilgi içermeyen veya birbirinin kopyası web sayfalarıyla dolu devasa bir yer kaplıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle insanlar artık evde, arabada, yolda yani her yerde internete giriyor. İnternet kullanımının artması ve kullanıcıların bilinçlenmesi pazarlamacıları harekete geçirdi. Erken davranan pazarlamacılar e-ticaret’e girişti.

E-Ticarette gelecek gören diğer firmaların da girişimleriyle muhteşem bir rekabet ortamı oluştu. Bu rekabet başlangıçta ücretli reklamlar ile oluyorken, bazı firmaların ücretli reklamlarda geride kalmasıyla rekabet bambaşka bir boyuta taşındı.

SEO

Seo ilk keşfedildiği zamanlarda o kadar kolaydı ki manipüle etmek, web sitesine alakalı alakasız onlarca anahtar kelime giren herkes bu anahtar kelimelerde arama sonuçlarında kolayca üst sıralarda çıkabiliyordu. Bu durum arama motorlarını ve internet kullanıcılarını rahatsız etti.

Arama motorlarının temel görevi kullanıcılarının aradıkları şeyi tam olarak karşılarına çıkarmaktır. Bir arama motoru temel görevini yerine getiremezse (aranılan bilgiyle alakasız sonuçlar gösterirse..) internet kullanıcıları tarafından tercih edilmez. Bunun sonucunda da geliştirilemez ve başarısız olur.

İşte bu yüzden arama motorları kullanıcılarına en iyi arama sonuçlarını sunmak için sürekli algoritma güncellemesi yaparlar. Bu algoritma güncellemeleri aslında seo çalışmalarına karşı yapılır.

Algoritma güncellemeleri seo çalışmalarına karşı yapılır ama arama motorları seo’ya karşı değildir. Google 2011 yılında seo başlangıç rehberi yayımlamıştı.

Seo etik bir şekilde yapıldığında arama motorları tarafından da site ziyaretçileri tarafından da kabul görür. Ancak arama motorlarını yanıltmaya yönelik, kullanıcılara bir yarar sağlamayan web siteleri için yapılan aldatıcı seo çalışmaları arama motorları tarafından hoş karşılanmaz ve site cezalandırılabilir.

Günümüzde Seo e-ticaret siteleri, kurumsal siteler, haber portalları ve kişisel markalaşma amacı olan siteler tarafından tercih edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan İçerik Pazarlamasının 10 püf noktası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili konular:

Sedat Deniz

Yorum ekle

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.