SEO

SEO’da SSL (Https://) Dönemi Başlıyor

seo ssl

seo ssl

Google geçtiğimiz günlerde SSL güvenlik sertifikalarının da artık arama sinyali olarak kabul edildiğini açıkladı.

Google’ın yaptığı açıklamadan sonra bir çok kişi sitesinde ssl sertifikası kullanmaya başlarken, ssl sertifikaları ile ilgili kararsız kalanlar için yazıyoruz.

Google arama sonuçlarını listelerken kullandığı 200’den fazla sinyale bir yenisini daha ekledi, SSL Sertifikası!

Peki ama ssl sertifikası ne işe yarar?

SSL,bir web sitesinde yapılan herhangi bir form gönderim işlemini 128-256 bit ile sunucunun gücü oranında şifreleyerek karşı sunucuya gönderilmesini sağlayan bir teknolojidir. Genellikle e-ticaret sitelerinde sepet sayfalarında karşılaştığımız https:// ile başlayan bağlantılar ssl sertifikası sayesinde olmaktadır ve kullanıcılara bir güven ifadesi olarak sunulmaktadır. Kısacası SSL veri hırsızlığının önüne geçen gelişmiş bir şifreleme algoritmasıdır.

SSL sertifikalarını hangi siteler kullanmalı?

SSL sertifikalarını en başta e-ticaret siteleri ve kurumsal siteler kullanmalıdır, çünkü bu sitelerde sipariş ile birlikte özel bilgiler ve kredi kartı bilgileri de gönderiliyor, diğer sitelerde kullanılması prestij meselesidir,

Hangi sayfalar https ile şifrelenmeli?

İletişim formu, giriş formu, sipariş formu gibi veri aktarımı yapılan tüm sayfalar mutlaka https:// ile şifrelenmelidir, diğer taraftan google’a göre; “En güvenli web siteleri, SSL’yi sitenin tamamında kullanır.”

SSL sertifikasının maliyeti nedir?

SSL Sertifikaları VeriSign, GeoTrust, RapidSSL, Comodo gibi sertifika otoriteleri tarafından sağlanıyor. Türkiye’de ssl sertifika sağlayıcısı olarak hizmet veren ssl.net.tr sitesinden ssl sertifikalarına yıllık 100 TL’den daha düşük bir fiyatla sahip olabilirsiniz.

HTTPS yönlendirmeleri nasıl yapılır?

SSL sertifikası kurulumundan sonra apache web server kullananlar .htaccess dosyasına aşağıdaki kodu ekleyerek sitenin https:// ile açılmasını sağlayabilirler.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} !^443$
RewriteRule (.*) https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI}

Sertifika kurulumundan sonra tarayıcının adres çubuğunda görünen kilit simgesine tıklayın. SSL doğru bir şekilde kurulduğu halde güvenli sayfada hata olabilir. Genelde ssl kurulumundan sonra en çok karşılaşılan hata sayfada karma içerik bulunmasıdır. Bu hatayı çözmek için sayfadaki tüm medya dosyalarının (resim, flash, css dosyaları)  adreslerini https:// üzerinden çağırın.

Bir önceki yazımız olan İçerik Pazarlamasının 10 püf noktası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sedat Deniz

2008 yılında yerel işletmelere freelance web site içerik yönetimi, seo ve sosyal medya danışmanlığı yaparak sektöre giren Sedat Deniz, Net Ticaret, Natro gibi teknoloji şirketlerinin dijital pazarlama departmanlarında çalıştı. Digibus Agency'de Proje Yöneticisi, Dörtgen Dış Ticaret'te E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında bulunan Sedat Deniz, profesyonel iş yaşamına 2016 yılından bu yana, Dünya Gazetesi’nde Dijital Kanallar Yöneticisi olarak devam etmektedir.

Yorum ekle

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.