Sosyal Medya

Sosyal Medya ve Sosyal Medya Uzmanı

sosyal medya

Sosyal Medya nedir?sosyal-medya-150x150

Sosyal medya web 2.0 ile birlikte hayatımıza giren, içeriğini kullanıcıların oluşturduğu web siteleridir. Facebook ve twitter buna güzel bir örnektir fakat sosyal ağlar bunlarla sınırlı değildir. Sosyal medyada sihirli sözcük etkileşimdir, yani etkileşimin olduğu her yer sosyal ağdır.

Dijital pazarlamanın olmazsa olmazı olan sosyal medya, firmalar için çok önemlidir. Öyle ki dünyanın en büyük pazar payına sahip şirketleri sosyal medyadaki yerlerini en başından aldılar. Sosyal medyanın önemini geç anlayanlar ise bu silahı kullanmayı öğrenmeye çalışıyorlar. 

Geçtiğimiz gün yerel bir giyim firmasının genel müdürü ile sosyal medya üzerine konuştuk. Firmada çalışan bir sosyal medya uzmanı yoktu,  sosyal ağ sayfalarını muhtemelen bir çalışanları yönet-emiyordu. Firma facebook’ta “Tıkla – Satın Al”, twitter’da “#tıkla #hemen #satınal” hashtag’lerinden öteye geçememişti. Bunun sebebi, firmaların sosyal medya uzmanı ararken “php,mysql bilen”, “facebook-twitter yönetebilecek”, “web tasarımı bilen” şeklinde kriterlerle tüm ihtiyaçlarını karşılayacak tek bir personel arayışları. Firmalar bu yolla sosyal medyanın etkisini azaltıyor ve sonra sosyal medyanın satışlara yansımadığını söylüyorlar.

Pazarlama bir ekip işidir, dijital pazarlama uzmanı, sosyal medya uzmanı, tasarımcı ve yazılımcı bir ekip çalışmasıyla firmanıza maksimum faydayı sağlayabilir. Dijital pazarlama ile sosyal medya birlikte sürdürülebilir, fakat ayrı bir uzmanlık dalı olan tasarım ve yazılım için farklı bir istihdam sağlanması gerekir.

Öyle Görünüyor ki Türkiye Sosyal Medya’yı Yanlış Anladı

Sosyal medya neden gereklidir?

1- Firmanın irtibarını ve marka bilinirliğini artırır.

3- Ürünlerin ve hizmetlerin satış potansiyelini artırır.

4- Ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen bir kitleye sahip olursunuz. Üstelik bu kitle sosyal medyada viral etkisi yaratır.

5- Müşterilerinizle etkileşim içinde olur ve onların fikirlerini ar-ge çalışmalarında kullanabilirsiniz.

Sosyal medya uzmanı kimdir?

Sosyal medya uzmanı, son yıllarda geleneksel medya karşısında çok fazla değer kazanan sosyal medyanın yönetiminden ve firmanın temsilinden sorumlu kişidir.

Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar?

Sosyal medya uzmanı, çalıştığı kurumun facebook, twitter, google+, youtube, linkedin,foursquare,pinterest gibi gerekli sosyal ağ sayfalarını oluşturur. Bu sayfalarda firma kültürüne uygun sosyal medya stratejisi belirler ve sosyal ağ içeriklerini hazırlar. Sosyal ağlarda içerik yönetimi, itibar yönetimi, kriz yönetimi, reklam yönetimi gibi sorumlulukları vardır.

Bir önceki yazımız olan Twitter Anket Uygulaması - Etkileşimli İçerik başlıklı makalemizde sosyal anket ve twitter hakkında bilgiler verilmektedir.

Sedat Deniz

2008 yılında yerel işletmelere freelance web site içerik yönetimi, seo ve sosyal medya danışmanlığı yaparak sektöre giren Sedat Deniz, Net Ticaret, Natro gibi teknoloji şirketlerinin dijital pazarlama departmanlarında çalıştı. Digibus Agency'de Proje Yöneticisi, Dörtgen Dış Ticaret'te E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında bulunan Sedat Deniz, profesyonel iş yaşamına 2016 yılından bu yana, Dünya Gazetesi’nde Dijital Kanallar Yöneticisi olarak devam etmektedir.

1 yorum

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Sedat hocam sosyal ağlarda ne yaparsak yapalım sanki hiç iş yapmıyormuşuz gibi görmezden geliyor patronlar, sonra saçma sapan işlerle uğraştırıyorlar. Böyle her işi bir kişiden beklemeye devam ederlerse daha çok beklerler