Sosyal Medya

Sosyal medyada ‘Beğen’ olayı

facebook beğeni

İnsanların facebook’ta paylaştıklarımızı beğenmesi bizim için ne kadar önemli, ne kadar gerekli?

Facebook kullanıcı tipleri arasında en büyük kitle olan sadece beğenen/paylaşan kitle, paylaştıkları içeriklerin ne kadar beğenildiğini gerçekten merak ediyor.

Bir durumu veya bağlantıyı paylaştıktan sonra merakla facebook bildirimlerini takip eden kullanıcılar, aslında kendilerini insanların ne kadar beğendiğini ve bazen sadece belirli kişilerin paylaşılan durum karşısındaki tepkisini anlamaya çalışıyorlar. 

Sosyal medya analizlerime göre facebook’un Beğen butonu, beğenen/paylaşan bu kitlede bulunan kişilere yetersiz geliyor. Mesela samimi olduğunuz bir arkadaşınızın durum (fotoğraf) güncellemesini beğendiğinizde (nasıl olmuş, beğendin mi gerçekten) gibi bir mesaj alabilirsiniz. Aslında bir bakıma duygusal boşluk diyebiliriz bu duruma ki sosyal medya aracılığıyla insanlar bu boşluğu biraz olsun doldurmaya çalışıyorlar.

Öte yandan facebook kullanıcıları bir beğen butonu varken, beğenme butonu neden yok diye sormuyorlar bile.. Çünkü beğenilmemekten ya da daha az beğenilmekten korkuyorlar. Peki beğen gerçekten beğendim anlamına mı geliyor, yoksa nezaketen mi basılıyor bu butona?

Bence bu olaya, yerine ve zamanına göre değişiyor. Yani Beğen butonu bazen beğendim, bazen yazıklar olsun, bazen de allah belanı versin anlamını taşıyor aslında.. Örneğin facebook’ta “Akıl almaz cinayet!” başlığıyla bir haber yayınlandığında binlerce kez beğen butonuna basılıyor, yüzlerce facebook kullanıcısı yorum yapıyor. Peki insanlar cinayeti beğeniyor mu gerçekten? Yoksa aslında söylemek istediklerini butona basarak mı söylüyorlar? Evet aynen öyle yapıyorlar, böyle bir haberde her beğeninin “allah belanı versin” “yazıklar olsun” “bu nasıl insan” gibi farklı anlamı var..

Bir önceki yazımız olan Twitter Anket Uygulaması - Etkileşimli İçerik başlıklı makalemizde sosyal anket ve twitter hakkında bilgiler verilmektedir.

Sedat Deniz

2008 yılında yerel işletmelere freelance web site içerik yönetimi, seo ve sosyal medya danışmanlığı yaparak sektöre giren Sedat Deniz, Net Ticaret, Natro gibi teknoloji şirketlerinin dijital pazarlama departmanlarında çalıştı. Digibus Agency'de Proje Yöneticisi, Dörtgen Dış Ticaret'te E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında bulunan Sedat Deniz, profesyonel iş yaşamına 2016 yılından bu yana, Dünya Gazetesi’nde Dijital Kanallar Yöneticisi olarak devam etmektedir.

Yorum ekle

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.